آموزش سئو

آموزش disavow بک لینک: روش های حذف بک لینک های اسپم

لینک سازی بدون شک یکی از مهمترین عاملهای رتبه بندی سایتها SERP گوگل است. اما مسئله ای که باید به آن توجه داشت این است که هر بک لینکی در سئوی سایت تاثیر مثبت ندارد! برخلاف تصور عموم، کیفیت بهتر از کمیت است! بنابراین به جای آنکه مدام به دنبال سایتهای جدید برای ساخت لینک رایگان باشید، روی چند استراتژی لینک سازی خارجی قوی تمرکز کرده و آن را بهبود ببخشید. با این حال اگر اگر مسیر لینک سازی طبیعی، به اشتباه چند بک لینک اسپمی هم ایجاد کرده اید، در ادامه این مطلب با آموزش disavow بک لینک همراه ما باشید.

[lwptoc]

ابزار disavow چیست؟

ابزار disavow که در اکتبر سال ۲۰۱۲ معرفی شد، ابزاری است که با استفاده از آن میتوانید از Google بخواهید برخی لینکهای خارجی سایت شما را، نادیده بگیرد. اما استفاده نادرست از ابزار disavow می تواند به سئوی سایت شما آسیب برساند. به همین منظور، فقط برا ی حذف بک لینکهایی از این ابزار استفاده کنید که مطمئن هستید اسپمی و مخرب هستند. تا زمانی که از غیر طبیعی بودن لینک برای گوگل اطمینان حاصل نکرده اید، برای حذف آن از این روش استفاده نکنید.

چرا باید لینکها را disavow کنیم؟

یکی از دلایل پنالتی گوگل شدن، فعالیتهای غیرطبیعی جهت بهبود سئوی سایت است. لینک سازی، یکی از ترفندهایی است که افراد به سادگی رد پای خود را در آن به جا گذاشته و گوگل را متوجه فعالیت خود میکنند. ابزار disavow گوگل روشی است که با استفاده از آن میتوان از جریمه گوگل جلوگیری کرد. علاوه بر این، جریمه گوگل در مواردی که لینکهای اسپمی و مخرب چه آگاهانه و چه غیر آگاهانه ساخته شده باشند، شامل سایت میشود! بنابراین چه اخطاری از گوگل دریافت کرده اید نه چه نه، به عنوان یک وبمستر وظیفه دارید هر از چند گاهی شرایط لینک های خارجی سایت را بررسی کرده و موارد مشکوک را به موقع حذف کنید.

بک لینک مخرب و اسپمی چیست؟

اسپم-بک-لینک-2

بک لینک طبیعی باید در اثر تولید محتوای کاربردی و افزایش آگاهی از برند در گذر زمان ایجاد شود. این بک لینکها معمولا موجب افزایش اعتبار دامنه و در آخر بهبود جایگاه سایت در صفحه نتایج گوگل میشوند.
در مقابل لینکهای غیر طبیعی هستند که توسط خود صاحب سایت، با هدف بهبود رتبه سایت ایجاد میشود. یکی از روشهای ساخت بک لینک اسپمی، استفاده از روش شبکه خصوصی لینک سازی pbn است. این روش که با نام مزرعه لینک هم شناخته میشود، یکی از بدترین روشهای لینک سازی است که به احتمال زیاد در دراز مدت به سئو سایت آسیب جدی وارد میکند. البته علاوه بر این، گاهی اوقات لینک سایت، بدون اینکه شما بخواهید یا بدانید، در سایتهای اسپمی و مخرب قرار میگیرد. در این شرایط هم بک لینک ایجاد شده اثر منفی داشته و باید حذف شود.

بیشتر بخوانید :

حمله سئو منفی

حمله سئو منفی، یکی از کارهایی است که رقبا برای از بین بدن هم در فضای وب انجام میدهند! در این شرایط رقیبتان، برای حذف لینک سایت شما از صفحه نتایج گوگل، در مدت زمانی کوتا، هزاران بک لینک برای سایت ایجاد میکند. در این شرایط به دامنه شما حمله شده و گوگل این فعالیت غیر طبیعی را سریعا شناسایی میکند. تنها روش برای جلوگیری از جریمه گوگل در این شرایط، حذف بک لینک های اسپم در کوتاهترین زمان ممکن است.

لینک های پولی (Paid links)

معمولا برای ساخت بک لینک، چه از طریق رپورتاژ آگهی و چه لینک سایت واید، هزینه ای پرداخت میشود. پرداخت این هزینه هیچ مشکلی ندارد، تا زمانی که گوگل توجه این مسئله نشود! گرچه شناسایی این نوع بک لینک برای گوگل کار مشکلی است، اما برخی از نشانه های رایج آن عبارت هستند از:

  • ساخت لینک سایت واید از نوع فالو با دقیقا کلمه کلیدی صفحه
  • گرفتن لینک فالو از سایتهایی که ارتباط موضوعی با سایت ندارند
  • لینک گرفتن از صفحاتی که دارای تگ Sponsored هستند

مزرعه لینک یا PBN

از سال ۲۰۱۴ تا کنون، گوگل در تلاش است که بلاگهایی که به عنوان مزرعه لینک فعالیت میکنند را از بین ببرد. به همین دلیل است که PBN به عنوان یک تکنیک سئو کلاه سیاه شناخته شده و برخلاف قوانین گوگل است.

بک لینک کامنتی

اظهار نظر در سایتهای دیگر و فرومهای مختلف، برای لینک گرفتن از آنها، نه تنها یک فعالیت مخرب، بلکه مورد تشویق گوگل است. اما مشکل زمانی ایجاد میشود که این فعالیت به صورت غیر طبیعی انجام میگیرد. به عنوان مثال زمانی که شما لینک سایتتان را بدون هیچ توضیحی در پاسخ به یک نفر در فروم رها میکنید! برای آنکه بک لینک ایجاد شده از این طریق غیر طبیعی به نظر نرسد، باید توضیحات کاربردی و مرتبط با سوال کاربر به همراه لینک سایت را در پاسخ به سوال او قرار دهید.

آموزش disavow بک لینک در سرچ کنسول

Search Console یکی دیگر از ابزار رایگان گوگل است که هم برای یافتن بهترین کلمات کلیدی و آنالیز و بررسی نحوه رشد سایت است. برای حذف بک لینک های اسپم، قبل از هرچیز باید فهرستی از لینک های خارجی سایت داشته باشید. برای دستیابی به این لیست، میتوانید هم از گوگل کنسول و هم از ابزارهای دیگر مانند MOZ و ahrefs استفاده کنید. (این دو ابزار غیر رایگان بوده و برای استفاده از آنها میتوانید از اکانتهای اشتراکی استفاده کنید.)

وارد سرچ کنسول شوید.

از منوی سمت چپ، روی گزینه Links کلیک کنید.

در صفحه ای که نمایش داده میشود، سمت راست، بالا، روی گزینه Export External Links کلیک کنید.

آموزش disavow بک لینک در سرچ کنسول

سپس گزینه More Sample Links را انتخاب کنید. از میان فرمتهای نمایش داده شده یکی را انتخاب کرده و لیست لینکهای خارجی سایت را دریافت کنید.

بعد از دریافت فهرست، باید تمامی لینکهای خارجی را بررسی کرده و مواردی که اسپم هستند را شناسایی کنید. برای شناسایی بک لینک اسپم، به مواردی از قبیل اسپمی بودن یا نبودن سایت، اعتبار سایت، اسپم اسکور، جایگاه لینک و … توجه کنید. بعد از آنکه تمام بک لینکها را به صورت دستی بررسی کردید، آنها را به صورت جداگانه در یک فایل .txt قرار دهید. مهمترین نکاتی که هنگام ساخت فایل باید بدانید، عبارت هستند از:

  • آدرس هر لینک باید به صورت جداگانه در یک خط قرار گیرد.
  • هر آدرس باید با کلمه domain: شروع شود.
  • اسمی که برای فایل .txt انتخاب میکنید مهم نیست، ولی فارسی انتخاب نکنید!

ساختار لینکهایی که در فایل قرار میدهید، باید به این صورت باشد:

domain:spammysite.com
domain:niche.pbn.com
domain:blackhat.com/link-to-my-site

به خاطر داشته باشید بهتر است که آدرس دامنه سایت را در فهرست قرار دهید و نه آدرس یک صفحه خاص از یک سایت را!

 بعد از آنکه فایل حاوی لینکهای اسپمی را ایجاد کردید، باید وارد ابزار Google Disavow Tool شوید. در این ابزار، دامنه مد نظرتان را انتخاب کنید.

آموزش دیساوو کردن لینک با ابزار Google Disavow Tool

سپس گزینه upload را انتخاب کرده و فایلی که ایجاد کرده بودید را آپلود کنید.

آموزش Disavow کردن لینک

وقتی بک لینکی را دیساوو کنیم، چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که شما درخواست disavow کردن لینک را برای گوگل ارسال میکنید، در واقع از او میخواهید که از تاثیر این لینک و ارتباط آن با سایت شما، چشم پوشی کند. در صورتی که گوگل با این درخواست شما موافقت کند، هنگام تعیین رتبه سایت در نتایج جستجو، اثر این لینک علیه شما حساب نمیشود.

متاسفانه گوگل موظف نیست که به درخواست شما جهت دیساوو کردن لینک جواب مثبت دهد! بلکه صرفا این درخواست را از طرف شما به عنوان یک پیشنهاد در نظر میگیرد.

آیا میتوان درخواست disavow کردن بک لینک را لغو کرد؟

بله ، احتمالاً! به طور قطع شما میتوانید فایل بک لینکهای اسپمی را که قبلا بارگذاری کرده اید، حذف کنید. اما مشخص نیست که آیا گوگل نسخه ای از این لیست را نگه میدارد یا اینکه بلافاصله تاثیر لینکها را در رتبه شما بازمیگرداند یا نه! پیشنهاد میکنیم قبل از آنکه درخواست disavow بک لینک را برای گوگل ارسال کنید، از تصممی خود مطمئن شوید؛ چرا که پس گرفتن درخواست ایده چندان جالبی نیست!

 

 

 

تسمینو همراه شماست !

تسمینو بعنوان مجری برتر ریپورتاژ آگهی و خرید بک لینک معتبر در برترین رسانه های فارسی این افتخار را دارد که تا کنون توانسته است با بهترین شرکت های ایران همکاری داشته باشد و ریپورتاژ اگهی آن شرکت ها را با قیمتی کمتر در رسانه های فارسی منتشر نماید . اگر قصد دارید ریپورتاژ خود را در رسانه های فارسی منتشر کنید تسمینو همراه شما میباشد و با ارائه دادن مشاوره های عالی در این زمینه باعث خواهد شد بهترین نتیجه را از کمپین رسانه ای خود دریافت نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

25 − 21 =

دکمه بازگشت به بالا