بازاریابی محتوا

فروش اینترنتی خود را با اصول بازاریابی چندبرابر کنید

اگر شما هم به دنبال رونق دادن به کسب و کار اینترنتی خود و تبدیل شدن به یکی از بازرگانان مشهور دنیا هستید، پس نباید فرصت مطالعه ی این مقاله را از دست بدهید!مطالعه مطالعه و پژوهش در مورد بازاریابی و فروش اینترنتی برای شما سرمایه گذاری است. چرا که بشر از ابتدای خلقت تا به اکنون ، همواره به دنبال تسهیل زندگی است! تسهیل کشاورزی، تسهیل صنعت، تسهیل آموزش، تسهیل آشپزی، تسهیل خرید! بله تسهیل خرید!

شاید از نظر شما خرید کردن یکی از لذت بخش ترین کارهای زندگی باشد، اما انسان های دنیای امروز حتی حاضر نیستند در این امر هم زحمتی به خود بدهند! مردم به دنبال این هستند که روی کاناپه و یا حتی زیر لحاف چهل تیکه خرید کنند! پول بنزین ندهند! ترافیک را تحمل نکنند! خواب صبحگاهی یا عصرگاهی شان را از دست ندهند! با سبد سنگین خرید در صف های صندوق نایستند! به دنبال کالا یا خدمت مورد نظرشان پیاده روی نکنند!

آن ها حتی دوست ندارند وقتی محصولتان را نپسندیدند، با یک لبخند زورکی این جمله معروف را به زبان بیاورند: یک دوری بزنیم و بر می گردیم!

هر چقدر هم بخواهیم از واژه های سنگین و جملات و نگارش ادبی استفاده کنیم، باز هم حقیقت همین است! مردم محدودیت های زمانی و مکانی خرید و فروش سنتی را تحمل نخواهند کرد. و در آینده ای نزدیک فروش اینترنتی از فروش سنتی پیشی خواهد گرفت!

بنابراین اگر به دنبال قدرت بخشیدن به کسب و کار خود هستید، باید به حوزه ی فروش آنلاین وارد شوید. حتی اگر از متد های سنتی بهره ی کافی را می برید! محصولات تولیدی شما چه کالا باشد و چه خدمات باید جایگاهی در فضای جهانی اینترنت پیدا کنند. در غیر این صورت ثبات بازار فعلی تان هم قطعی نخواهد بود! 🙁

فروش اینترنتی چیست؟

فروش اینترنتی فرایندی است که در آن مشتری محصول مورد نظر خود را به صورت آنلاین و از طریق درگاهی که شما تعیین می کنید سفارش داده و شما کالا یا رسید انجام خدمت را برای وی ارسال می کنید. و یا امکان دانلود محصولاتی چون کتاب الکترونیکی یا نرم افزار را برای مشتری فراهم می کنید.

فروش اینترنتی چیست

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی عمده ترین بخش بازاریابی مدرن است. استفاده از ابزارهایی مانند وبسایت، ایمیل، شبکه های مجازی و پیام رسان ها و … در جهت تبلیغ محصولات و برند ها بازاریابی اینترنتی را می سازد.

البته بازاریابی اینترنتی، تنها متعلق به کسب و کار های آنلاین نمی شود، بلکه می تواند در مورد کسب و کار ها و تجارت سنتی نیز به کار برده شود.

 

چرا باید از بازاریابی آنلاین استفاده کنیم؟

بیایید با یک مثال موضوع را بررسی کنیم. فرض کنید شما تصمیم دارید برای فروش محصولتان از روش سنتی پخش تراکت و یا از روش مدرن ارسال یک پیام در پیام رسان های اینترنتی استفاده کنید. برای رساندن ۱۰۰۰ تراکت به دست مردم چقدر زمان نیاز دارید؟ تهیه و پخش  این تعداد تراکت چه میزان بار مالی برایتان خواهد داشت؟ با این ۱۰۰۰ برگ تراکت در چه پهنه ی مکانی می توانید نفوذ کنید؟

حتما بخوانید :  پست مهمان؛ روشی برای بهبود جایگاه سئو سایت شما

حال این سوالات را در مورد پخش یک پیام علمی_تبلیغی در پیام رسان های مختلف اینترنتی از خود بپرسید! با اینکه بازاریابی مدرن و سنتی هدف مشترکی را دنبال می کنند، اما بازاریابی محتوایی به وسیله ی ابزار اینترنتی هم از لحاظ زمان و هم هزینه به صرفه است. از نظر گستره ی جغرافیایی نیز همینطور. البته این به معنای ناکارآمد بودن روش های سنتی نیست. هستند مخاطبانی که ارتباطی با اینترنت ندارند. انتخاب روش بازاریابی با توجه به نوع محصول و ویژگی های بازار مصرف متفاوت خواهد بود. اما نکته ی غیرقابل انکار این است که قدرت بازاریابی اینترنتی روز به روز بیشتر خواهد شد.

در بازاریابی آنلاین شما می توانید خودتان مبلغ خودتان باشید و مردم را به سمت محصولات خود هدایت کنید. دسترسی شما به جمع کثیری از مردم امکان پذیر است. بازاریابی اینترنتی یک روش شبنه روزی بوده و محدودیت زمانی کمتری دارد. شما در این روش می توانید مرز های شهر و کشور را درنوردید و در سطح جهانی رقابت کنید.

اصول بازاریابی اینترنتی

چگونه در بازاریابی و فروش اینترنتی حضوری قدرتمند داشته باشیم؟

یک ویترین چشمگیر بچینید!

وبسایت شما ویترین فروشگاهتان است. بنابراین در طراحی فروشگاهتان چه یک وبسایت اینترنتی باشد چه یک صفحه ی اینستاگرام و… زرق و برق بازاری یادتان نرود! استفاده از بنر و گیفت های متحرک و جذاب، دسته بندی محصولات و ایجاد مسیر های اسان برای دسترسی به محصول مورد نظر ، به نمایش گذاشتن بهترین محصولات، اطلاع رسانی طرح ها و جشنواره های تخفیفی در صفحه ی اول سایت، امکانات جستجوی محصولات و سرعت بالا از عوامل تاثیرگذار است. شما می توانید از افراد متخصص در طراحی سایت فروش کمک گرفته و یا از برنامه های فروشگاه ساز استفاده کنید. (شرح تمام نکات ایجاد فروشگاه اینترنتی در این مقاله نمی گنجد) خلاصه کلام این که کاربر باید با ورود به سایت شما موجی از احساسات مثبت و شاد را دریافت کرده و احساس خوشبختی کند.

هیچ سوالی را بی جواب نگذارید!

حقیقت این است که مشتری بابت جنس مجهول پولی پرداخت نخواهد کرد! بنابراین در معرفی محصولتان کوتاهی نکنید. بارگذاری تصاویر کامل و واقعی و از زوایای مختلف محصول، درج اطلاعات جانبی محصول مثل تعداد صفحه در کتاب الکترونیکی یا طول و عرض و وزن در کالا ها، مشخصات فنی، قیمت، تصویر ضمانت کالا و همچنین نظرات کاربران در مورد محصول می تواند به شما کمک کند. این مورد اهمیت ویژه ای در فروش اینترنتی دارد. چرا که یکی از موانع اصلی در فروش اینترنتی این است که مشتری فرصت دیدن و لمس کردن محصول از نزدیک را ندارد! پس باید با معرفی دقیق محصول به همه ی سوالات ذهنی مخاطب پاسخ داده و راه را برای طرح سوالات پیش بینی نشده از طریق ایمیل و یا ثبت پرسش در سایت باز بگذارید.

 کار را راحت کنید!

از هر امکاناتی برای تسهیل مشاهده و خرید محصولات استفاده کنید. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد افراد به خود سختی راه نمی دهند. بنابراین افزایش سرعت سایت، ایجاد میانبر های خاص، فیلترهای متنوع برای مشاهده ی محصولات با ترتیب دلخواه از جمله پرفروش ترین ها و یا فیلتر تعیین قیمت، رنگ، برند و… را جزو اولویت های خود قراردهید.  شرایط پرداخت آسان از طریق درگاه های پرداخت بانکی پرسرعت و معتبر را نیز برای مشتری فراهم کنید.

حتما بخوانید :  بازاریابی محتوایی چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

تبلیغ نکنید! آموزش دهید!

اگر ساعت ها و در صفحات مکرر قربان صدقه ی محصولاتتان بروید هم تاثیر چندانی نخواهد داشت. چون از نظر مشتری هیچ بقالی نمی گوید ماست من ترش است. یک محتوای حرفه ای می تواند به طور غیر مستقیم و با دادن اطلاعات علمی و آموزشی مردم را به سمت محصولات شما جذب کند. زیرا یک محتوای تخصصی ابتدا به نیاز های مخاطب پرداخته و سپس محصول را راه حلی برای رفع نیاز معرفی می کند. بنابراین مخاطب با مطالعه ی یک مطلب مفید، احساس برد کرده و با رضایت کامل و بدون شک و تردید خرید خواهد کرد. البته شاید در این مورد نیاز به راهنمایی داشته باشید که بهتر است از موسسات تولید محتوا کمک بگیرید. هچنین تکیه بر تولید محتوای متنی و عدم استفاده از ویدئو، عکس، طرح های گرافیکی و … مخاطب را خسته می کند.

بهتر است در این مورد کار را به کاردان بسپارید! نوشتن متن های طولانی و خسته کننده در یک سایت اینترنتی همانند یک فروشنده ی پرحرف در فروشگاه سنتی است که مشتری را فراری می دهد. شاید شما فکر کنید نوشتن د مورد محصول، کار ساده ای است که خودتان از پس آن بر می آیید.

اما انتشار یک محتوای غیرحرفه ای در بازار اینترنتی مثل این است که نقاشی «سارا ۵ ساله از تهران» را در نمایشگاه هنری پیکاسو نصب کنید. اگر نوشته ی خودتان ر ا در کنار محتوایی که کارشناسان تسمینو تهیه کردند بگذارید تفاوت یک محتوای حرفه ای و غیرحرفه ای را متوجه خواهید شد.

با کاربران و مشتریان خود ارتباط داشته باشید!

بهترین منتقدان شما مشتریان شما هستند! با ایجاد راه های ارتباطی خودتان را از نظرات کاربران و مشتریان بهره مند سازید. هر محصول چه خدمات باشد و چه کالا، چه فیزیکی باشد و چه الکترونیکی جوانب منفی دارد. نیازی نیست دیگران بدانند، اما شما چرا! لازم نیست نکات منفی محصولات را جار بزنید، اما کم و کاستی ها را جمع آوری کرده و به دنبال رفع آن باشید. ارتباط دوسویه محبوبیت به شما نیز می افزاید.

کسب اعتماد کنید!

عدم اعتماد کاربر به فروشنده اصلی ترین مانع کسب و کار اینترنتی است. بنابراین با ارائه ی خدمات و اختیاراتی به مخاطب، از او جلب اعتماد کنید. این خدمات می تواند پشتیبانی ۲۴ساعته،مشخص بودن زمان دقیق تحویل محصول، پرداخت هزینه درب منزل، ضمانت محصول، تعویض یا ارجاع محصول در صورت بروز مشکل و… باشد. از هر امکانی استفاده کنید تا خیال مخاطب راحت باشد!

در تبلیغات خسیس نباشید!

تبلیغات برای شما شهرت، و شهرت برایتان اعتماد می آورد. از تبلیغات اینترنتی که کم هزینه و پربازده نیز هستند غافل نشوید. این تبلیغات می تواند از طریق ارسال ایمیل به اعضای سایت ، گرفتن بک لینک از سایت های معتبر، ارسال پیام در پیام رسان ها و یا جلب توجه بلاگر ها باشد.

حتما بخوانید :  چگونه با تولید محتوای جذاب رقبا را کنار بزنیم؟

اولین باشید!

شاید اولین و بهترین سایت در تولید محصولتان نباشید اما باید اولین سایتی باشید که دیده می شوید. این همان سئو یا رتبه ی شما در موتور های جستجو است که باید با استفاده از تکنیک های خاصی به آن برسید. (ارجاع بدید به مقالاتی که در سایت هست)

 

نخود هر آش باشید!

همه جا باشید! به یک وبسایت یا یک صفحه در یکی از شبکه های اجتماعی اکتفا نکنید. اگر می خواهید دیده شوید هیچ فرصتی را از دست ندهید. هیچ فضای اینترنتی را از قلم نیاندازید. شاید یکی از کاربران به مشتری شما تبدیل شود. و همان یک نفر هم ارزشمند است.

بیش فعال باشید!

اگر فکر کردید با راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی می توانید تا ساعت های زیادی به استراحت و تفریح پرداخته و روزی یک بار به پنل مدیریتی تان را سر بزنید، سخت در اشتباه هستید. فعالیت گسترده، پاسخگویی سریع، رصد کردن سایت های معتبر و… لازمه ی موفقیت شماست. بنابراین وبسایتتان را به امان خدا رها نکنید.

رقابت یا رفاقت؟!

همکاری با فروشندگان محصولات مرتبط می تواند راهی برای تبدیل مشتریان آنان به مشتریان خودتان باشد. امروزه تخریب دیگران جوابگو نیست بلکه همکاری با فروشندگان حوزه های مرتبط می تواند به شما در جلب مشتری کمک کند. شاید دیده باشید که در یک تیزر تبلیغاتی از یک کرم ضدآفتاب صحبت شود و در ادامه از یک مایع شوینده برای شستن ضدافتاب از روی پوست و در نهایت پد شستشوی صورت! این یعنی تبلیغ چند محصول در یک تیزر!

با همکاری های درست شما می توانید از پله هایی که دیگران ساخته اند بالا بروید و به هدفتان نزدیک شوید!

تیم تشکیل دهید!

اگر به تنهایی از پس کنترل فروشگاه اینترنتی تان بر نمی آیید برای هر یک از حوزه های کاری از جمله تولید محتوا، دریافت سفارشات، پاسخگویی به تماس ها و پیام ها، ارسال پستی، بسته بندی و… افرادی را استخدام کنید.

در ارائه ی خدمات خلاق باشید!

شاید خوشتان نیاید اما اگر فروشگاه اینترنتی شما تفاوتی با بقیه نداشته باشد، دلیلی برای خرید از شما وجود ندارد. اگر مشتری بتواند محصول شما را در فضای حقیقی یا در سایت های مشابه پیدا کند چرا باید از شما خرید کند؟

شما باید امتیازاتی به او بدهید که دیگران نمی دهند. مانند اهدای جوایز در صورت خرید، چاپ عکس یا متن دلخواه مشتری بر  روی بسته بندی، ارائه ی تخفیف در صورت معرفی مشتری و…. خدمات شما می تواند شما را منحفر به فرد جلوه دهد!

فروش پایان راه نیست!

رضایت یا عدم رضایت مشتری که از شما خرید کرده ، آینده ی کسب و کار شما را می سازد. یک مشتری ناراضی می تواند کاربران زیادی را از ورود به دایره ی مشتریان شما منع کند. همان طور که یک مشتری رضایتمند می تواند بهترین ابزار تبلیغ برای کسب و کار شما باشد. به هر مشتری به عنوان یک دریچه ی ورود بنگرید تا از طریق او به مشتری های جدید برسید. هر مشتری باید به همکار شما در زمینه ی تبلیغات تبدیل گردد! در غیر این صورت او مشاور شما برای رفع عیوب احتمالی خواهد بود. پس از نظرسنجی و خدمات پس از فروش نیز غافل نشوید.

نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن