بازاریابی محتوا

یک استراتژی محتوایی جامع تدوین کنیم

بهتر است در همین ابتدای کار سنگهایمان را وا بکنیم و به زبانی ساده‌تر بگویم… به نظر می‌رسد دوران استفاده از کلمات و کلیدواژگان تکراری که به عنوان یک کلمه اساسی برای جست و جو جا افتاده است، تمام شده است و از نو شروع کردن برای استفاده از این کلمات تکراری برای رسیدن به صدر نتایج جست و جو، یک خودکشی دیوانه وار در تولید محتوا و پیشرفت کاری محسوب می‌شود.راستی برای آموزش تولید محتوا میتونین این مقاله تسمینو را مشاهده کنید

شاید شما هم مثل من به این مسئله پی برده باشید که مثلاَ موتور جستجوگر قدرتمندی مثل گوگل، هر روز که می‌گذرد به دنبال نتایج و واژگان کلیدی متنوع تریست تا بتواند روحیات و خواسته های انسانی متعددتری را جست و جو کند… برای درک بهتر این ادعا شاید بهتر باشد که اقدامات سالیان اخیر این موتور جستجوگر را تحلیل نمود. به عنوان مثال مدل الگوریتمی به نام پاندا در سال ۲۰۱۱ به جان سایت هایی افتاد که از محتواهای ضعیف، کاملاَ کپی کاری شده و با کیفیت شدیداَ کم به وفور استفاده می‌کردند و تجربیات تکراری و ضعیفی را به کاربران هدیه می‌کردند! البته که گوگل هم به عنوان وسیع ترین شبکه جستجوگر اینترنتی در سالیان اخیر بخشی از تمرکز خود را بر روی اصلاح ساختارهای محتوایی به شیوه ها و از جنبه های مختلف متمرکز کرده است.

مدل الگوریتم دیگری نیز به نام مرغ ماهیخوار در سال ۲۰۱۳ از جانب همین شرکت ارائه شد که از بعد جست و جوی معنایی، حساب سایت‌هایی که چند صد بار از یک واژه کلیدی و تکراری در مقالات کم محتوای خود استفاده کرده بودند را مسدود ساخت و به توعی به بهبود کیفیت نگارش و افزایش دایره واژگان مقالات کمک به سزایی کرد.

حالا شاید نیاز باشد که دوباره این بخش را بخوانید تا لزوم تولید محتواهای نو، کاربردی و به دور از تقلید صرف از مطالب شاخص تکراری و نزدیک به نیازهای روحی انسانی را بیش از پیش احساس کنید.

استراتژی محتوایی چیست

وقت و تمرکزتان را هدفمند هزینه کنید

در چیدن استراتژی های محتوایی خود عجله نکنید… برای محتوای مدنظر کارتان هدف گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت فرعی و اصلی انجام دهید و با طراحی یک سناریوی یکپارچه، هدفمند و عاقلانه و بستن کوله‌پشتی سختکوشی و خلاقیتتان، به سمت فتح قله های اهداف محتوای مورد نظرتان رهسپار شوید. حواستان باشد… زمان را از دست ندهید! تولید و ارائه‌ی یک محتوا فقط در زمان مناسب مورد نظرش خاص و نو به شمار می‌آید؛ بنابراین زمان را به عنوان یکی از مهمترین ارکان تنظیم استراتژیتان در نظر بگیرید.

حتما بخوانید :  تولید محتوای ویدئویی در رپورتاژ آگهی و اهمیت آن

بیان ساده و مختصر محتوا

توضیح در رابطه با این سرفصل را با طرح این سوال از شما آغاز می‌کنم: «اگر قرار باشد نوشتار محتواییتان آنقدر سخت و سنگین باشد که کاربر از درک آن عاجز باشد، چه فایده ای دارد؟!»… بله… واقعاَ چه فایده ای دارد؟! بنابراین در تدوین استراتژی تولید محتوا، قابل فهم بودن توضیحات، اشارات و منظورهای نویسنده، نقش غیرقابل انکاری در جذب مخاطب و تمایلش برای ادامه دادن مطالعه مطالب محتوایی خواهد داشت.

البته که مدل نگارش سبک و قابل فهم (البته با رعایت اصول نگارشی) یک پایان کار کاملاَ مناسب در جهت تدوین استراتژی های تولید محتوا نیست. حتی اگر یک محتوای خاص با کلید واژگان نو و طلایی داشته باشیم… می‌گویید چرا؟! با سوال دیگری به سراغ این ادعا هم خواهم رفت: «حتی اگر مطالب یک محتوا، سبک و قابل فهم هم باشد اما با تفصیل زیاد، زیاده گویی و جملات و متون طولانی همراه باشد، می‌تواند به میزان لازم تأثیر گذار باشد؟! »

پر واضح است که جواب سوال مورد نظر «خیر» است؛ چرا که نگارش متون یک مقاله، به هر مقدار هم که قابل فهم باشد، اما اگر در ارائه‌ی یک چکیده‌ی اجمالی و خلاصه‌وار از ریز مولفه ها و اهداف یک محتوا عاجز باشد، ما همچنان با یک استراتژی نسبتاَ ناکام مواجه خواهیم بود. حالا شاید بیش از پیش این مسئله مشخص شده باشد که در تدوین جز به جزء استراتژی های مربوط به تولید محتوا، تا چه حد بایستی دقت و تمرکز مناسب را به کار گرفت و به بیانی عامیانه تر با چه دنیای بزرگی در چیدمان استراتژی های محتوایی رو به رو هستیم.

آموزش چیدن استراتژی محتوایی

استراتژی تبلیغات در القای هرچه بهتر محتوا در کشور

شاید یکی از مباحثی که تمامی کارشناسان این حوزه در آن اشتراک نظر دارند، نقش غیرقابل انکار تبلیغات مناسب در شناخت، بسط و گسترش و افزایش تقاضاها در رابطه با شرایط یک محتوا می‌باشد. نلکین (۱۹۹۰) در همین رابطه معتقد است که نقش تبلیغات و رسانه های نشر دهنده (علی الخصوص مجله های علمی) به حدی است که بیشتر مردم، علوم مختلف و محتواهای مربوط به آن را چیزی می‌شناسند که رسانه ها بازنمایی می‌کنند!!! اما آن سوی ماجرا این است که اساساَ مجله های علمی با درصد کمتر و سایت های اینترنتی با درصد فراوان تر، دارای چنین سابقه ای نبوده و عمدتاَ راه اندازیشان در جهت بسط و گسترش یک هدف محتوایی مناسب و با نگاه کارشناسانه نبوده است. به همین دلیل است که بر تدوین اصولی و صحیح استراتژی های مربوط به تولید محتوا که از تکرار مکررات پرهیز کند و در پی کشف محتواهای خلاقانه و نو و همراه با کلید واژگان موثرتر که با روحیات جستجوگری سلایق و تفکرات مختلف همراستا باشد، اصرار داریم.

حتما بخوانید :  تعرفه تولید محتوا چگونه محاسبه میشود

عبدالهیان و اجاق (۱۳۹۳) هم در مقاله ای با عنوان «مطالعه منطق مديريت توليد محتوا در مجله هاي علمي عمومي ايراني» این مسئله‌ی چالش زا را مطرح می‌کنند که بر خلاف توجه به ریزترین مولفه های یک استراتژی محتوایی مناسب در جوامع غربی، پس از حدود یک قرن که از چاپ اولین مجله علمی عمومی ایران می‌گذرد، هنوز مطالعه ای در این حوزه در کشور انجام نشده است تا مشخض شود این مجله ها چگونه و به چه شکل علم را عمومی کرده اند!

نقش تصویر در استراتژی های محتوایی

البته که وجود تصاویر جذاب و مرتبط و با فهم مشخص در مراحل ابتدایی استراتژی های تولید محتوا جایی نداشته و در مرحله‌ی جذب مخاطب و درک هرچه بهتر محتوا نقش سازنده ای دارند. یک مثال عامه و طنز قدیمی رایج است که خیلی ها در مطالعه یک کتاب، به طنز بیان می‌کنند که من فقط عکس های کتاب را میخوانم! شاید بهتر باشد چشم هایمان را بشوییم و دوباره از زاویه ای دیگر به این جمله نگاه کنیم… درست است… این حرف از نگاهی دیگر به جذابیت وجود عکس ها در هر کتاب و ارائه ای بسیار اجمالی از محتوا اشاره می‌کند؛ در واقع دست در دست گذاشتن زبان نوشتار و زبان تصاویر اگر به جا و همراه با رعایت اصول استراتژی های محتوایی باشد، به افزایش درک علمی و کنش های ارتباطی مخاطبان منجر می‌شود.

تحلیل شرایط فعلی و آینده کسب و کار در بازار

در تحلیل شرایط فعلی و آینده بازار، توجه به چند نکته اساسی ضروری است:

نکته اول: در عصر سرعت و انفجار اطلاعات، دیگر آزمون و خطای تمامی ریزمولفه ها در راه موفقیت در تدوین استراتژی محتوایی، امری غیرعقلانی محسوب می‌شود؛ بنابراین شما برای تحلیل شرایط فعلی محتواهای کسب و کار در بازار و فرضیه سازی در جهت آینده نگری، نیازمند مطالعات گسترده و دقیقی در زمینه استخراج پیشینه ارتباطات مولفه های محتوای مورد نظر و درصد موفقیت های قبلی آن هستید. همچنین نیاز است مسیر تبدیل یک ایده و کانسپت خام بر پایه مطالعات ابتدایی را به یک محتوای قابل توجه بیاموزید.

حتما بخوانید :  بازاریابی محتوایی چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

نکته دوم: مشتری ها و مخاطبان خود را به طور دقیق بشناسید. علاوه بر شناخت ابتدایی از وضعیت مشتریان حال حاضر، راه های جذب مشتری از طرق مختلف را نیز بایستی به طور دقیق در سبد چیدمان استراتژی ابتداییتان بگنجانید. شاید در این راه، مشاهده میدانی، مصاحبه حضوری و یا انجام نظرسنجی های مجازی از کاربران بتواند اطلاعات مناسبی را از ذهنیت مخاطبان و مشتریان برایتان به وجود آورد.

نکته سوم: آخرین وضعیت دیگر شرکت های فعال در زمینه محتوای مورد نظرتان را استخراج کنید. این نکته می‌تواند یک حقیقت سنجی مناسب را برایتان در راستای اینکه چه وضعیتی در مقایسه با رقبایتان دارید، مشخص سازد. به بیان ساده تر، می‌توانید بررسی کنید که چند گام از دیگر رقبایتان عقب یا جلوتر هستید و به ساخت خط مشی خلاقانه ای برای جبران عقب ماندگی و یا حفظ وضعیت برتریتان در تولید یک محتوای خاص منجر شود.

نکته چهارم: چگونگی پرزانته و ارائه‌ی یک محتوا مسئله ایست که باید در استراتژی های ابتداییتان به آن توجه شود. شما بایستی راه یک ارائه‎‌ی برتر را با توجه به منطق و فرهنگ حاکم بر بازار و ذهینت خلاقانه‌ی خود در جهت جلب توجه مخاطبان به محتوای موردنظرتان پیدا کنید. یادتان نرود… چندین و چند باره، باز هم اصرار داریم که در این مسیر از ذهنیت برتر خود غافل نشوید.

چند کلام حرف پایانی…

بررسی تمامی موارد مربوط به تبدیل صحیح یک ایده و کانسپت خام به یک محتوای خاص، شناخت وضعیت بازار، مشتری و رقبایتان در مسیر سخت رقابت، بررسی پیشینه و دستیابی به وضعیت فعلی محتوای مورد نظر در بازار در کنار فرضیه سازی در جهت آینده نگری و تدوین تمامی اهداف فرعی و اصلی کوتاه مدت و بلند مدت، بایستی شما را به یک هدف اصلی و کلی هدایت کند… و آن «تدوین یک استراتژی و سناریو قدرتمند در جهت دستیابی و تولید یک محتوای خارق العاده» است.

کافیست همین امروز… نه دیر است… همین الان به این نتیجه برسید که تمامی محتواهای موفق و چشمگیر تمامی شرکت ها و استارتاپ ها، از دل یک برنامه ریزی و استراتژی منظم، هدفمند، اصولی و خلاقانه برخاسته است. راه رسیدن به «رویاهایتان» به یک «موفقیت واقعی» را از «پل استراتژی و برنامه ریزی» جست و جو کنید.

منتظر گام نهادنتان بر روی این پل هستیم…

نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن