آموزش سئو

استراتژی لینک سازی خارجی برای سئو در سال ۲۰۲۱

اگر به دنبال کسب رتبه های برتر در سال ۲۰۲۰ هستید، قطعاً نمیتوانید از تاثیر لینک سازی در سئو و اهمیت آن چشم بپوشید. فرقی نمیکند تا چه اندازه در زمینه خرید بک لینک یا راه اندازی کمپین رپورتاژ آگهی تجربه دارید؛ با استفاده از این مطب تا با انواع استراتژی لینک سازی خارجی برای سئو آشنا خواهید شد. بنابراین اگر به دنبال یک آموزش جامع و رایگان در زمینه طریقه لینک سازی هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

لینک سازی چیست ؟

لینک سازی یا Link Building چیست؟

اگر تجربه راه اندازی یک سایت و یا فعالیت در سئو را داشته باشید، بدون شک اسم لینک سازی به گوشتان خورده است. ایجاد لینک خارجی برای سئو، یکی از مهمترین بخشهای استراتژی سئو است که اگر درست و اصولی اجرا نشود، قطعاً با نتیجه منفی همراه خواهد بود.

گرچه گوگل به صورت مشخص به این ترفند به عنوان یکی از فاکتورهای مهم سئو اشاره نکرده است، اما با توجه به آپدیت اخیر هسته گوگل، تاثیر لینکهای خارجی یک سایت بیش از پیش افزایش یافته است.

لینک خارجی، زمانی ایجاد میشود که یک سایت با دامنه A به یک سایت با دامنه B لینک میدهد. در این شرایط، اعتبار سایت A نزد گوگل بیشتر شده و همین باعث میشود که رتبه صفحات این سایت در صفحه نتایج گوگل نسبت به رقبایش، بهتر شود. در نتیجه هرچه تعداد بهترین بک لینک های سایت شما بیشتر باشد، رتبه سایت شما بهتر و در نتیجه ترافیک ارگانیک ورودی سایتتان هم بیشتر خواهد بود.

لینک سازی خارجی به نوعی رای مثبت دیگر سایتها به سایت مقصد است!

لازم به ذکر است که ارزش تمام لینکهای خارجی یک سایت، به اندازه هم نیست. همانطور که در مطلب بک لینک اسپم گفته شد، یکی از دلایلی که باعث پنالتی شدن از طرف گوگل میشود، بالا بودن تعداد بک لینک های اسپمی است.

به طور کلی روش های مختلفی برای ساخت بک لینک وجود دارد. اجرای برخی از تکنیکها ساده و برخی دیگر دشوار است. اما مسئله ای که بسیاری از افراد با آن مشکل دارند، نقطه شروع برای لینک سازی است!

اهمیت لینک سازی خارجی برای سئو چیست؟

در مطلب آموزشی که در مورد آموزش لینک سازی داخلی برای شما عزیزان آماده کردیم، قبل از هرچیز به اهمیت این ترفند در سئو پرداختیم. بنابراین بهتر است در این مطلب هم، قبل از پرداختن به آموزش لینک سازی خارجی، در مورد اهمیت آن صحبت کنیم.

در میان انواع ترفندهای سئو، ساخت بک لینک های با کیفیت و ماندگار، از جمله کارهایی است که به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد. گرچه روشهای ساده ای مانند بک لینک پروفایلی وجود دارد، اما سوا اصلی که مطرح میشود این است که آیا در ازای زمان و هزینه ای که صرف این کار میشود، نتیجه مثبت و مهمتر از همه، ماندگاری دریافت خواهد شد؟

به همین خاطر است که شما قبل از پرداختن به لینک سازی و یادگیری انواع استراتژی آن، باید با اهمیت و تاثیر آن در سئو آشنا شوید. مهمترین دلایلی که منجر به اهمیت روز افزون این فاکتور در سئو شده است، عبارت هستند از:

عناصر اصلی یک استراتژی موفق ساخت بک لینک چیست؟

تصور بسیاری از افراد از لینک سازی، قرار دادن یک لینک به تنهایی در متن یک رپورتاژ یا پروفایل یک سایت است. در حالی که لینک سازی خصوصا با توجه به آپدیتهای اخیر گوگل، بیش از پیش اهمیت یافته است. بنابراین اگر میخواهید از زمان و بودجه محدودی که برای این کار در نظر گرفته اید، بهترین نتیجه را کسب کنید؛ باید با عوامل تاثیرگذار در موفقیت لینک سازی، آشنایی داشته باشید.

پس فرقی نمیکند مسئولیت  ساخت بک لینک برای سایت شما به عهده خودتان است یا فرد دیگری؛ با آگاهی از این موارد میتوانید از کیفیت لینکهای ساخته شده مطلع شوید.

استفاده از بک لینک متنی

استفاده از بک لینک متنی

برای ساخت بک لینک، روش های مختلفی وجود دارد. به لینکی که از طریق یک متن و انکر تکست ایجاد میشود، بک لینک متنی یا Contextual Link گفته میشود. بر اساس بررسی های انجام شده، چنین لینکهایی بیشترین تاثیر را در سئو داشته و نرخ کلیک آنها بسیار بالا است. بنابراین اگر میخواهید از طریق الگوریتم PageRank بیشترین استفاده را کرده و نتیجه مثبتی بگیرید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. برای مشخص کردن لینک، ترجیحا آنها را بولد کرده و از سایر بخشهای متن متمایزشان کنید.
  2. تغییر رنگ بخشی از متن که به صفحه مورد نظر شما لینک شده است، روشی دیگر برای جلب نظر کاربران است.
  3. محتوای همسایه (محتوای اطراف یک لینک یا عکس) را تا حد امکان مرتبط با لینک انتخاب کنید. لینکهایی که به سبک بیشتر بخوانید، تاثیر کمتری در رفتار مخاطب دارند.
  4. ترجیحا قسمتهای ابتدایی و میانی متن را برای قرار دادن لینک انتخاب کنید. قسمتهایی مانند سایدبار و فوتر، بدترین فضاهای ممکن برای لینک سازی هستند.

بالابودن تعداد بک لینکهای فالو

در مطلبی که در خصوص متا تگهای مهم در سئو برای شما عزیزان آماده کردیم، به تگهای فالو و نوفالو هم اشاره کردیم. همچنین گفتیم که برای لینکهای داخلی سایت، باید همیشه از تگ فالو استفاده کرد. جز در مواردی که به دلایل مختلف از لینک سایت رقیب در محتوای سایت خود استفاده میکنیم.

اگر میخواهید از مزایای الگوریتم PageRank استفاده کنید، پس باید از تمام لینکهای خارجی سایت را از نوع فالو انتخاب کنید. این تگ به رباتهای گوگل اجازه میدهد تا به لینک مقصد رفته و آن را بررسی کنند. در غیر این صورت، یکی از حالتهای زیر خواهد بود:

  1. تگ نوفالو برای رباتهای گوگل مشخص میکند که اجازه بررسی لینک را ندارند.
  2. اگر نوع لینک UGC تعیین شود، مشخص میشود که لینک توسط کاربران ساخته شده است. به عنوان مثال لینکهایی که در فرومهای مختلف یا کامنتها ایجاد میشوند.
  3. اگر نوع لینک از نوع sponsored تعیین شود، یعنی برای ایجاد این لینک هزینه پرداخت شده است.

بک لینکهای رپورتاژی

بک لینکهایی که از طریق رپورتاژ و انتشار یک متن مفید در سایتهای معتبر ایجاد میشوند، در دسته بهترین بک لینک ها در نظر گرفته میشوند. این لینکها معمولا به دو شکل مختلف ایجاد میشوند:

  1. شما به سایت ثالث هزینه ای پرداخت میکنید و یک متن با لینکهای سایت خودتان در سایت ثالث منتشر میکنید.
  2. سایت ثالث بنا به دلایل مختلف از جمله کیفیت محتوا و سایت شما، بدون دریافت هزینه لینک سایتتان را در سایت خود قرار میدهد. سایت ahref نمونه ای از این نوع سایت است. سایتی که سایتهای دیگر به دلیل بالا بودن کیفیت خدمات و محتوایش، مدام در حال لینک دهی به آن هستند.

بک لینک گرفتن از دامنه های مختلف

تاثیر ۱۰۰ لینک از یک دامنه، به مراتب کمتر از ۱۰ لینک از ۱۰ دامنه متفاوت است. پس روی یک سایت تمرکز نکرده و به دنبال سایتهای مختلف، با اعتبار بالا و ترجیحا مرتبط با نوع کسب و کار خودتان انتخاب کنید.

بنابراین هنگام تدوین استراتژی لینک سازی خارجی ۲۰۲۰، فهرستی از دامنه های جدید تهیه کرده و لینک سازی در آنها را آغاز کنید. هرچه که تعداد بک لینکهایی که قبلا در این سایتها ایجاد شده، کمتر باشند، شانس شما برای بهبود امتیاز سئو هم بیشتر خواهد شد.

مرتبط بودن موضوع محتوا و سایت مبدا با سایت شما

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید رپورتاژ آگهی باید در نظر داشته باشید، مرتبط بودن محتوای رپورتاژ و سایتی است که برای انتشار رپرتاژ آگهی انتخاب کرده اید. سعی کنید لینک سایت خود را در محتوایی قرار دهید که با سایت شما ارتباط موضوعی داشته و مطابق با سرچ کاربران است.

علاوه بر این، در انتخاب سایت ثالث نهایت دقت را داشته باشید. انتشار رپورتاژ با موضوع کوادکوپتر در سایتهایی پزشکی، هرچند با اعتبار بالا، به هیچ وجه توصیه نمیشود.

انتخاب درست انکر تکست

روش های مختلفی برای لینک دهی و انتخاب انکر تکست وجود دارد. مهمترین نکته ی که هنگام انتخاب متن لینک برای لینک سازی خارجی باید در نظر داشته باشید، طبیعی بودن است. در صورتی که دقیقا از کلمه کلیدی صفحه مقصد برای لینک دهی استفاده کنید، فقط گوگل را به خود مشکوک کرده اید.

متن لینک هم به رباتهای گوگل و هم به کاربران سایت جهت درک بهتر موضوع لینک کمک میکند. در نتیجه هم برای افزایش نرخ کلیک و هم برای کمک به خزنده ها، از متن بهینه که منحصرا کلمه کلیدی نیست، استفاده نکنید.

تفاوت سئو کلاه سفید با سیاه و خاکستری!

اگر به تازگی وارد عرصه لینک سازی و سئو شده اید، حتما اسم ترفندهای سئو کلاه سیاه، خاکستری و سفید به گوشتان خورده است.

سئو کلاه سفید یعنی چی؟

white hat SEO شامل کلیه ترفندهایی است که کاملا بر اساس استانداردهای گوگل است. به عبارت دیگر، در این شیوه وبمستران برای کسب رتبه های برتر در صفحه نتایج گوگل، اصول اخلاقی را رعایت میکنند. در نتیجه همواره در حال بهینه سازی سایت و محتوا برای کاربران با رویکرد ایجاد یک ارتباط بلند مدت با آنها است.

سئوکلاه سیاه یعنی چی؟

black hat SEO درست در مقابل سئو وایت هت قرار دارد. در این مدل، از ترفندهای مختلف که معمولا نتیجه سریع ولی کوتاه مدت دارند، استفاده میشود. به عنوان مثال تولید محتوا ۳۰۰ کلمه ای، قرار دادن لینک به رنگ سفید در بک گراند سایت و …

گوگل یک تیم متشکل از کارشناسان تشخیص فعالیتهای اسپمی را به کار می گیرد تا از عدم رتبه گیری وب سایت هایی است که از تاکتیک های کلاه سیاه استفاده می کنند، اطمینان حاصل کند.

سئوکلاه خاکستری یعنی چی؟

SEO کلاه خاکستری جایی در وسط ترفندهای سیاه و سفید قرار می گیرد و از تاکتیک هایی استفاده می کند که به نظر می رسد دستکاری شده تاکتیک های کلاه سفید هستند، اما به اندازه ترفندهای کلاه سیاه نقض کننده قوانین گوگل نیستند.

استراتژی لینک سازی خارجی ۲۰۲۰

برای ساخت بهترین بک لینک ها که در واقع تأثیر مثبتی روی رتبه بندی ارگانیک و میزان بازدید شما دارند، باید مطمئن شوید که از استراتژی مناسبی استفاده می کنید. در ادامه به معرفی انواع استراتژی لینک سازی خارجی می پردازیم. لازم به ذکر است که هریک از این استراتژی ها شامل ترفندهای مختلفی هستند. مسلما هرچه استراتژی سختتری را انتخاب کنید، شانس شما نسبت به رقبایتان به مراتب بیشتر خواهد بود. چرا که هرچه استفاده از ترفندهای چنین استراتژی برای همه ممکن نیست. اما باید در نظر داشت برای پیاده سازی این ترفندها، باید از درستی عملکرد اطمینان حاصل کرد. چرا که در صورت انجام کوچکترین اشتباهی، نتایج گاها غیر قابل جبران خواهد بود.

خرید بک لینک و رپورتاژ

خرید بک لینک یکی از مرسوم ترین شیوه های لینک سازی است که علی رغم نقض قوانین گوگل، به دلیل سادگی و نتایج تضمینی، توجه بسیاری از وبمستران را به خود جلب کرده است.

مسئله ای که در خصوص این شیوه از لینک سازی باید به آن توجه داشت، این است که تقریبا هزینه زیادی برای لینک سازی خارجی نیاز است. با توجه به شرایط سخت اقتصادی در حال حاضر، هزینه ای که برای ۱۰ رپورتاژ پرداخت میشود، با هزینه ۲۰ رپورتاژ برای کسب و کارهای مختلف بسیار حیاتی است. در نتیجه بهتر است که از یک متخصص بخواهید با کمترین میزان رپورتاژ، شما را به بهترین نتیجه برساند.

لازم به ذکر است که انتشار رپورتاژ کار ساده ای است؛ اما انتخاب سبک نگارش متن رپورتاژ، لینک هدف، نوع انکر تکست و … از جمله مواردی است که تاثیر لینک را دو چندان میکند. بنابراین انتشار متن به همراه چند لینک در یک سایت با اعتبار دامنه بالا، تنها مواردی نیست که هنگام استفاده از این استراتژی باید در نظر داشته باشید.

برند منشن

برند منشن یکی دیگر از روشهای لینک سازی خارجی است که کمتر مورد توجه اکثر وبمستران قرار گرفته است. در این استراتژی نام برند شما در سایتهای مختلف، همراه با محتوایی مرتبط با موضوع سایت شما آورده میشود. این سبک از لینک سازی تاثیر مسقیمی در میزان آگاهی از برند شما دارد. تاثیر این استراتژی غیر مستقیم اما قابل مشاهده است. در تسمینو پکیجهای آماده ای برای برند منشن بدون لینک برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

انتشار پست مهمان

پست مهمان یکی از ترفندهای قدیمی اما کارساز برای لینک سازی است. گرچه سایتهای زیادی در ایران امکان انتشار پست مهمان را فراهم نکرده اند، اما این شیوه هنوز هم طرفداران مختص به خود را دارد. فراموش نکنید که این استراتژی هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت و طبیعتا توسط طیف وسیعی از وبمستران مورد استفاده قرار میگیرد. در نتیجه انتظار تاثیر سریع و مثبت زیادی از این روش نمیتوان داشت.

بک لینک کامنتی

بک لینکی که از طریق کامنت و یا فروم ایجاد میشود، معمولا یکی از ترفندهای سئو کلاه سیاه در نظر گرفته میشود. البته تاثیر این روش در سئو سایت به چه صورت است، به نحوه استفاده از این ترفند بستگی خواهد داشت.  در صورتی که لینک سایتتان را به همراه متنی مرتبط به همان لینک که به سوال کاربر هم جواب میدهد در فروم و سایتهای مرتبط قرار دهید، قطعاً شیوه درستی خواهد بود. به خاطر داشته باشید تا زمانی که همه چیز طبیعی است، اوضاع خوب خواهد بود!

نتیجه گیری

انواع استراتژی لینک سازی خارجی خود از ترفندهای مختلفی تشکیل شده است. این ترفندها اگر همگی به صورت طبیعی و با در نظر داشتن تجربه کاربری مورد استفاده قرار گیرند، قطعاً در بهبود سئو سایت تاثیر مثبتی خواهند داشت. یکی از کارهایی که برای طبیعی بودن میتوانید انجام دهید این است که از کلیه استراتژی های گفته شده با هم استفاده کنید. فراموش نکنید که انتخاب چند سایت معدود و انتشار رپورتاژ در آنها، در گذر زمان تاثیر خود را از دست خواهد داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *