آموزش سئو

استراتژی سئو ۲۰۲۰ : کاملترین چک لیست سئو

اگر قصد دارید از رقبای خود چندین مرحله جلوتر باشید، بهتر است قبل از قدم برداشتن در مسیر بازاریابی آنلاین، یک نقشه راه، مطابق با اهداف و بودجه تان تدوین کنید. استراتژی سئو و یا چک لیست سئو، درست همان چیزی است که قبل از طراحی سایت و حضور در فضای وب به آن نیاز دارید. توجه داشته باشید که با توجه به آپدیت شدن الگوریتمهای گوگل، استراتژی که در ابتدای مسیر تدوین میکنید باید در طولانی مدت به روز شده و تغییر کند. اما در این مطلب ما قصد داریم به هسته اصلی استراتژی سئو ۲۰۲۰ که رعایت موارد آن به همه توصیه میشود، بپردازیم.

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی SEO (همچنین به عنوان “رویکرد SEO” یا “استراتژی بهینه سازی موتور جستجو” نیز شناخته می شود) فرآیند برنامه ریزی، طرح کلی و اجرای مراحل طراحی شده برای بهبود رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو است. به عبارت دیگر، استراتژی SEO به فرآیندی گفته میشود که در طی اجرای آن، ترافیک ارگانیک سایت افزایش چشمگیری می یابد.

راز موفقیت در سئو در سال ۲۰۲۰ چیست؟

اگر می خواهید از رقبای خود پیشی بگیرید، سه چیز لازم است:

 • ارائه بهترین محتوایی که توانایی تولید آن را دارید.
 • تدوین بهترین استراتژی تولید محتوا
 • بهینه سازی سایت تا حد ممکن (سئو تصاویر، بهبود سرعت سایت، سئو تکنیکال و …)

چک لیست سئو ۲۰۲۰

مراحل تدوین استراتژی سئو ۲۰۲۰ را میتوان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • مرحله اول: تهیه فهرستی از کلمات کلیدی هدف
 • مرحله دوم: تجزیه و تحلیل صفحه اول گوگل
 • مرحله سوم: ایجاد یک نقطه متمایز با رقبا
 • مرحله چهارم: بهینه سازی سایت برای سئو داخلی
 • مرحله پنجم: بهینه سازی سایت مطابق با جستجو کاربران
 • مرحله ششم: بهبود ظاهر سایت و محتوا
 • مرحله هفتم: ساخت بک لینک طبیعی برای صفحات مهم سایت
 • مرحله هشتم: بهبود و به روز رسانی محتواهای قدیمی

 تحقیق کلمات کلیدی

همه چیز در بهینه سازی موتور جستجو حول کلمات کلیدی است. به همین دلیل است که تحقیق کلمات کلیدی معمولاً اولین قدم در تعیین استراتژی سئو ۲۰۲۰ است. اولین گامی که برای پیدا کردن کلمات کلیدی باید بردارید، مراجعه به خود گوگل است. برای انجام این کار، وارد گوگل شده و اولین کلماتی که در مورد کسب و کارتان به ذهنتان میرسد را وارد کنید. بدون آنکه Enter بزنید، فهرست پیشنهادی گوگل نمایش داده میشود. این کلمات پیشنهادی قطعا برای سئو سایت مفید هستند چرا که مستقیما توسط گوگل پیشنهاد میشوند.

حتما بخوانید :  ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی در گوگل : 10 ابزار رایگان

نکته مهم در مورد این کلمات این است که دم بلند یا long tail بوده و رقابت در آنها به مراتب کمتر از کلمات دو بخشی و حتی سه بخشی است. توصیه میکنیم ۱۰ کلمه کلیدی انتخاب کنید. هریک از آنها را به همراه پیشوند و پسوند وارد گوگل کرده و فهرست اولیه ای از کلمات بدست آورید. بعد از آن میتوانید از ابزارهای کمکی مانند ahrefs ، google keyword ، الکسا و … استفاده کنید.

تحلیل و بررسی نتایج صفحه اول گوگل

بعد از آنکه کلمات کلیدی و اولویت هریک از آنها را تعیین کردید، نوبت به بررسی رقبا و رقابت سنجی میرسد. اولین کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که کلمات کلیدی مد نظرتان را یک به یک وارد گوگل کرده و نتایج صفحه اول گوگل را بررسی کنید. به مواردی از قبیل نوع محتوا، عنوان صفحه، تعداد کلمات، تصاویر به کار برده شده و … دقت کنید. قطعا برای اینکه از نتایج موجود در این صفحه پیشی بگیرید، به محتوایی بهتر از اینها نیاز دارید.

تولید  محتوا با کیفیت و منحصر به فرد

اکنون وقت آن است که محتوایی فوق العاده با کیفیت بالا ایجاد کنید. برای تولید محتوای هدفمند و جذاب، هم باید متفاوت عمل کنید و هم اصل مفید بودن را در خاطر داشته باشید.

اینکه برای تولید محتوا “متفاوت بودن” یا “بهتر بودن” را انتخاب کنید، کاملا به موضوعی که انتخاب کرده و نتیجه رقابت سنجی مرحله قبل بستگی دارد. بعضی مواقع بهتر است که متفاوت از دیگران عمل کنید. به عنوان مثال به جای آنکه صرفا به ترجمه و گرداوری مطالب انگلیسی اکتفا کنید، تجربه خود را چاشنی محتوا کرده و یک محتوای کاربردی تولید کنید.

اما برخی مواقع ممکن است محتواهایی که قبلا تهیه شده کامل نبوده و به هر دلیلی به نیاز کاربر پاسخ ندهد. در این شرایط شما میتوانید تنها با تولید محتوایی بهتر از بقیه، جایگاه برتر را به خود اختصاص دهید.

رعایت تکنیک های سئو On-Page

در این مرحله باید محتوای خود را برای کلمات کلیدی هدفتان، بهینه کنید. بهینه سازی صفحه شامل انتخاب تیترهای داخلی مناسب، لینک دهی داخلی و … است.

 • لینک دهی داخلی: لینک داخلی گنجینه پنهان سئو است که برخلاف تصور بسیاری از افراد تاثیر زیادی در گرفتن جایگاه در کلمات کلیدی مختلف و افزایش سرعت ایندکس ایفا میکند. در مطلبی که در خصوص انکر تکست و استراتژی لینک سازی داخلی برای شما عزیزان آماده کردیم، به طور مفصل در مورد این موضوع صحبت شده است.
 • استفاده از کلمات کلیدی مترادف: یکی از ترفندهای سئو کلاه سیاه، تکرار کلمه کلیدی است. اما در حال حاضر تکرار بیش از اندازه یک کلمه در تیترها، عنوان، متن و … قطعا آسیب زیادی به رتبه سئو سایت وارد میکند. به همین خاطر بهتر است به جای استفاده از یک کلمه کلیدی، از چند کلمه کلیدی که همگی مترادف با هم هستند، برای بهینه سازی صفحه استفاده کنید.
حتما بخوانید :  آنالیز بک لینک سایت : 3 ابزار رایگان یافتن بک لینک

بهینه سازی محتوا مطابق با جستجوی کاربران

قطعا شما به عنوان صاحب کسب و کار، دید بهتری نسبت به دیگران از کلمات کلیدی و موضوعات مرتبط با تجارتتان دارید. اما لزوما به این معنا نیست که همه آن چیزی که فکر میکنید، درست است. به همین خاطر برخی مواع صفحه ای از سایت را بر اساس آنچه که فکر میکنید، بهینه کرده اما نتیجه ای نمیگیرید. یکی از دلایل این مشکل این است که از گوگل برای شناخت مخاطب و نحوه سرچ آن، کمک نگرفته اید. گاهی اوقات، آن چیزی که مخاطب جستجو میکند، متفاوت از آن چیزی است که شما فکر میکنید.

برای رفع این مشکل علاوه بر عنوان صفحه، به تیترهای داخلی، خصوصا هدهای ۲ توجه ویژه ای داشته باشید. این تیترها را به گونه ای انتخاب کنید که حتی الامکان مطابق با جستجوی کاربران است. در این صورت شانس صفحه را برای رتبه گرفتن در عبارت های مختلف، خصوصا عبارت های سوالی بیشتر کرده اید.

بهبود جلوه ظاهری سایت و محتوا

تجربه کاربری از جمله اثرگذارترین موارد در سئو سایت است؛ نه تنها از نظر فنی و تکنیکال، بلکه از نظر حسی که کاربر هنگام کار با سایت شما پیدا میکند. برای ارائه اطلاعات و کاربردی به مخاطب، میتوانید از ترفندهای مختلف مانند نمودار، اینفوگرافیک و … استفاده کنید. استفاده از کال تو اکشنهای کاربردی را فراموش نکنید. اگر انتظار دریافت بازخورد از مخاطب دارید، بهتر است این را از او بخواهید! از او بخواهید با شما تماس بگیرد، روی لینکی کلیک کند، فایلی را دانلود کند و … . استفاده از این گزینه ها در سایت، تاثیر زیادی در تجربه کاربری خواهد داشت. چرا که در اکثر مواقع اگر چیزی را از کسی نخواهید، انجام نخواهد شد!

لینک سازی برای صفحات مهم سایت

اگر از تمام چیزهایی که مربوط به سایت و محتوا میشود اطمینان حاصل کرده و به یک ثبات نسبی رسیدید، پس وقت آن رسیده که به فکر افزایش اعتبار سایت از طریق لینک سازی باشید. تدوین استراتژی لینک سازی خارجی، یکی از مهمترین بخشهای استراتژی سئو، خصوصا در سال ۲۰۲۰ است. چرا که تاثیر این فاکتور نسبت به سالهای گذشته، بیش از پیش افزایش یافته است. در مراحل اول، پیشنهاد ما لینک سازی برای صفحات هم سایت است. منظور از صفحات مهم، صفحاتی است که برای شما نرخ تبدیل داشته و کاربر را به مشتری تبدیل میکنند؛ صفحاتی که کسب رتبه برتر در آنها، برای شما اهمیت زیادی دارد.

برای افزایش تاثیر بک لینک، در صورتی که راه اندازی کمپین رپورتاژ آگهی را انتخاب کرده اید، بهتر است بسته به هدف مد نظرتان، یکی از انواع رپورتاژ را انتخاب کرده و لینک سازی را آغاز کنید. در صورتی که خرید بک لینک را انتخاب میکنید، بهتر است به صورت دوره ای بررسی کنید که آیا هنوز هم وجود دارند یا نه.

حتما بخوانید :  با تاثیر هاست در سئوی سایت آشنا شوید

بهبود و به روز رسانی محتواهای قدیمی

محتوای همیشه سبز، محتوایی است که به زمان وابستگی نداشته و همیشه به نیاز مخاطب پاسخ میدهد. اما چه چیزی باعث ماندگاری محتوا در گذر زمان میشود؟

مسئله مهمی که برای حفظ پویایی سایت باید در نظر داشته باشید، به روز رسانی محتواهای قدیمی است. چرا که قطعا در مورد موضوعات مختلف اطلاعات تغییر کرده و نیاز به اطلاع رسانی دقیق به مخاطب است.

ترفندهای سئو 2020

ترفندهای سئو ۲۰۲۰

در بخش قبل، موارد اصلی که باید هنگام تدوین استراتژی سئو در حالت کلی در نظر داشته باشید، بیان شد. اما در این بخش به ترفندهایی اشاره میکنیم که استفاده از آنها قطعا شانس بیشتری به شما میدهد.

استفاده از استراکچر دیتا

محتوای با کیفیت قطعا یکی از مهمترین فاکتورهای سئو در سال ۲۰۲۰ است. با این حال ، الگوریتم ها هنوز متن را به طور کامل درک نمی کنند. به همین خاطر بهتر است که اطلاعات اضافه ای در خصوص محتوا در اختیار موتورهای جستجو قرار دهیم.

منظور از استراکچ دیتا، ساختار ویژه ای است که برای برخی از اطلاعات سایت در نظر گرفته میشود. ساختار داده ها به گونه ای است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا نه تنها آنچه در یک صفحه است ، بلکه همچنین نحوه ارتباط هر عنصر با سایر عناصر موجود در صفحه و همچنین ارتباط آن صفحه با سایر صفحات وب سایت را بهتر درک کنند.

نکته حائز اهمیت این است که با استفاده از این ترفند، برای هر ماشین و رباتی قابل درک خواهید بود؛ چه موتورهای جستجو و چه دستیار صوتی! به خاطر داشته باشید که انواع استراکچر دیتا به طور مداوم در حال بهبود و اضافه شدن هستند. پس بهتر است که خودتان را جدیدترینهای دنیا سئو همگام کرده و از تمام منابع موجود استفاده کنید.

بهینه سازی سایت برای موبایل

از دیدن سئو موبایل یا بهینه سازی سایت برای موبایل به عنوان یک ترفند مهم ۲۰۲۰ متعجب شده اید؟ جای تعجب نیست، چرا که اهمیت این فاکتور سئو در گذر زمان نه تنها کمتر نشده، بلکه بیشتر هم میشود. چرا که میزان استفاده افراد از تلفن همراه برای جستجو در گوگل و خرید آنلاین بیشتر شده است. در برخی مواقع، بسته به ماهیت سایت، حتی بهتر است که ابتدا سایت را برای انواع تلفن همراه و سپس برای دسکتاپ بهینه کنید.

نتیجه گیری

چک لیست سئو و مواردی که هنگام تدوین استراتژی سئو باید در نظر داشته باشید، در گذر زمان تا حدی تغییر خواهد کرد. چرا که الگوریتمهای گوگل به مرور زمان پیشرفته تر شده و درک گوگل از محتوای سایت، بهتر میشود. موارد گفته شده در این مطلب را همواره در خاطر داشته و آنها را رعایت کنید. اما به طور قطع تاکید میکنیم به موارد گفته شده اکتفا نکنید و خود را همواره در جریان اخبار گوگل قرار دهید. در این صورت میتوانید ترندهای سئو را شناسایی کرده و سریعا با تغییرات همگام شوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا