دیجیتال مارکتینگ

مفهوم واقعی استارت‌ آپ چیست؟

تعاریف متعددی از استارت‌ آپ در جای جای جهان ارائه می‌شود که گاهاَ سلیقه‌ی فکری افراد نیز در تعریف مفهوم استارت‌‌ آپ دخیل می‌باشد. با تمام تفاسیر، تمامی این تعاریف یک نقطه‌ی اشتراک را دارا می‌باشند و ان ایجاد استارت‌ آپ ها در جهت برطرف کردن یک یا چند نیاز و یا مشکل است. در واقع استارت‌ آپ، نوعی از کسب و کار نوپا می‌باشد که برای رفع یک یا چند مشکل یا نیاز، عمدتاَ همراه با ارائه‌ی یک راه حل به صرفه و خلاقانه، طراحی و راه اندازی می‌شود و با اهداف و مقیاس‌پذیری متفاوت، در پی توسعه کسب و کار اینترنتی و افزایش سطح بهره‌بری می‌باشند.

در واقع این راه‌حل های خلاقانه، همان مزیت‌های رقابتی هستند که شرکت‌ها در تقابل با رقبای تجاری خود، برای جذب مشتری و حامی مالی و برندسازی هرچه سریعتر نام تجاری خود در ذهن افراد، ارائه می‌دهند. باید به این نکته اذعان داشت که مثلاَ یک استارت آپ ۱۵ ساله معنی مناسبی ندارد؛ چرا که به هر میزان که پروسه‌ی یافتن یک مدل کسب و کار سریع که گسترش پذیری پرسرعتی را در میان اجتماع داشته باشد، به طول بیانجامد، شانس اینکه رقبا و دیگر ایده پردازان به یک نتیجه‌ی مطلوبتر دست یابند، افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که وظیفه‌ی اصلی یک استارت آپ، یافتن سریع یک مدل کسب و کار مناسب و گسترش پذیر در کوتاهترین زمان ممکن است.

در این میان استارت‌ آپ‌ها می‌توانند به صورت سنتی و یا همراه با تکنولوژی باشند که البته با توجه به رشد و همه‌گیر شدن تکنولوژی و اینترنت در سالیان اخیر فضای کشور ایران، استارت‌ آپ‌های ایجاد شده در سطح کشور، عمدتاَ کاملاَ وابسته به اینترنت بوده است.

درباره استارت آپ بیشتر بدانید

بومی سازی استارت‌ آپ‌ ها

بر خلاف باور همگانی، کسب و کار استارت‌ آپی به این معنی نیست که نمونه ای دیگر از آن مدل در کشوری دیگر و در مقیاس کلی جهانی وجود نداشته باشد؛ چنانکه استیو بلنک، از اساتید بنام دانشگاه استنفورد آمریکا، استارت‌ آپ را به مثابه سازمانی می‌داند که برای یافت مدلی از کسب و کار مقیاس پذیر، به راه می‌افتد و بر تکرار پذیر بودن آن تأکید دارد. بگذارید مسئله‌ی قابلیت تکرار پذیری یک استارت‌آپ را با یک مثال بهتر بسط دهیم. به عنوان مثال ممکن است استارت‌ آپی در آنسوی مرزها برای برطرف ساختن نیازی، طراحی و با موفقیت اجرا شده باشد و همان نیاز در کشور خودمان هم با مقیاس و شدت متفاوت، وجود داشته باشد؛ بنابراین بومی سازی مدل مذکور در جهت برطرف نمودن نیاز جدید، اگر همراه با خدمات جدیدتر نیز باشد، نمی‌تواند امری بد به شمار آید. شاید در این زمینه بتوان به جمله‌ای سنتی از نیاکانمان استناد نمود که همواره یک تقلید صحیح را بهتر از یک نوآوری ضعیف، میپنداشتند.

حتما بخوانید :  چگونه یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار راه اندازی کنیم؟

مولفه های موثر در طراحی یک استارت‌ آپ

تمامی استارت‌ آپ ها در بدو امر، عنصر ریسک با ضرایب متفاوت را با خود به همراه دارند. در واقع استارت‌ آپ‌ها، معرف نوعی از کسب و کار در جهت ارائه‌ی خدمتی نو و در راستای برطرف ساختن نیازها و سهولت در انجام امور، می‌باشند. اریک ریس، نویسنده‌ی کتاب پرفروش «نوپای ناب» هم استارت‌ آپ را نهادی انسانی معرفی می‌کند که در جهت ارائه‌ی یک ارزش یا خدمتی نو و یا خلق یک محصول، ایجاد می‌شود که البته ابهامات (ریسک ها) بالایی نیز دارد.

شاید به همین دلیل است که برای جلوگیری از هدررفت زمان، انرژی و بودجه، ضرورت توجه به مولفه‌هایی همچون: کشف یک نیاز، اهمیت آن نیاز در ارتقاء سطح زندگی افراد، کارایی و توان استارت‌ آپ در برطرف نمودن نیاز فکر شده، تلاش در جهت ارائه‌ی یک خدمت نو، تحلیل و برآوردهای ابتدایی از سطح اقبلا عموم، توجه به ایده‌آل‌ها و بررسی مدل های موفق اجرا شده و … بیش از پیش احساس می‌شود.

بنابراین توجه به تمامی مولفه‌ها در طراحی و اجرای یک استارت‌ آپ، ضروری به نظر می‌رسد؛ چنانکه در تصدیق این گفته می‌توان به سرانجام نافرجام استارت‌ آپ های متعددی اشاره نمود که ایده‌ی تولیه آن‌ها در جهت برطرف کردن یک یا چند نیاز منطقی به نظر رسیده، اما عدم توجه به دیگر مولفه ها، موجب عدم کارایی این استارت‌ آپ‌ها در زندگی روزمره آحاد جامعه شده و اصطلاحاَ هیچ دردی از افراد دوا نشده است. در نتیجه یافت یک نیاز و یا یک مشکل، به تنهایی کافی نمی‌باشد و ابداع یک راه حل خلاقانه در کنار شناسایی مشکل یا نیاز اصلی، امری ضروری بوده که به تسریع در رشد استارت‌ آپ و دوام آن کمک شایانی می‌نماید.

ایجاد پایگاه وجودی مثبت و وفاداری کاربر نسبت به استارت‌ آپ

هنگامی که تأسیس‌کنندگان و افراد در حال کار در یک استارت آپ، احساس انجام یک کار خلاقانه و تاثیرگذار بر روی افراد و نیازهای جامعه را از دست می‌دهند، نمی‌توان از عنوان استارت آپ برای تعریف یک شرکت استارت‌آپی بهره برد. بدیهی است که به هر میزان که خلاقیت و نوآوری سودمندانه‌تری در بطن ارائه‌ی یک خدمت تعبیه شده باشد، علاوه بر سهولت دسترسی و مقرون به صرفه‌بودن، مولفه لذت استفاده نیز دیگر عاملیست که می‌تواند مخاطبان و کاربران را به استارت آپ موردنظر وفادارتر نموده و با توجه به پایگاه وجودی مثبت ایجاد شده در فرد، هر شخص استفاده کننده، به عنوان سفیری مثبت به تبلیغ غیرمستقیم استارت آپ کمک نماید.

حتما بخوانید :  چرا باید از سیمیلار وب به جای الکسا برای بررسی رتبه سایت ها استفاده کنید؟

این لذت استفاده در افراد را می‌توان در عوامل مختلفی چون خوانایی نحوه‌ی استفاده، شکیل بودن ظاهری محیط استارت‌آپ، کوتاه شدن زمان، راحتی و صرف انرژی کمتر جستجو نمود که هریک از این عوامل، خود حدیث مفصلی را در امر مطالعات بدوی و ابتدایی در راستای راه اندازی یک استارت آپ شامل می‌شوند که از حوصله این مقاله خارج است.

مفهم استارت آپ

آیا هر کسب و کار جدید الاحداثی، یک استارت‌ آپ است؟

گاهاَ البته به اشتباه، هرگونه کسب و کار نوپایی را استارت‌آپ می‌نامند! در حالیکه مفهوم واقعی استارت‌آپ شامل شروع جدید هر کسب و کاری نیست. به عنوان مثال در محله‌ای به تعداد کافی سوپرمارکت وجود دارد و قصد آن را داریم که یک سوپرمارکت دیگر به مانند باقی مغازه‌های موجود (نهایتاَ با کمی اختلاف در اندازه و مقیاس) احداث کنیم. به ظاهر یک کسب و کار جدید الاحداث را به راه انداخته‌ایم؛

اما آیا این کسب و کار نوپا، نوگرایی را نیز به همراه خوذ به ارمغان خواهد آورد؟ آیا با توجه به برطرف‌سازی خلاَ یک نیاز و بر اساس اقدامی متفکرانه در دستیابی به یک راه حل بوجود آمده است؟ چه خلاقیت ویژه‌ای در این کسب و کار نوپا به کار رفته است؟ و آیا تضمینی وجود خواهد داشت که به واسطه‌ی بدیع‌بودن ایده‌ی این کار، حداقل در قلمرو مکانی مورد نظر، هر شخصی دست به انجام کار مشابهی نزند؟

پر واضح است که کاری که به راه انداخته‌ایم، به هیچ‌یک از سوالات مطروحه پاسخگو نخواهد بود و در نتیجه هر کسب و کاری را نمی‌توان یک استارت‌آپ نامید؛ کما اینکه عمده‌ی مشاغل موجود در بازارها به صورت سنتی و در نتیجه تکرارهای هر محله و یا منطقه‌ای بوجود آمده‌اند و هرچند هم که جدیدالاحداث باشند، با مفهوم کسب و کار استارت‌آپی، در تضاد کامل هستند.

درجه بندی استارت‌ آپ‌های موجود در کشور بر اساس اهمیت استفاده

مدل محتوایی ارائه خدمات نیز در استارت‌آپ‌ها، به خصوص در استارت‌آپ‌های ایجاد شده در کشور در سالیان اخیر به جهت اهمیت، به گونه های مختلفی قابل دسته‌بندی می‌باشد. برخی از این استارت‌آپ‌ها در مواجه با نیازهای متعدد روزانه، همچون درخواست تاکسی برای حمل و نقل بوجود آمده‌اند (اسنپ)، برخی از این استارت‌آپ‌ها عمدتاُ برای ایجاد راحتی هرچه بیشتر در خرید مواد غذایی و مصرفی روزانه و ماهانه ایجاد شده‌اند (استارت‌آپ‌های خرید اقلام غذایی و مصارف خانگی و تحویل‌گیری در درب خانه)، برخی از استارت‌آپ‌ها با درجه کمتر استفاده و بیشتر در زمره‌ی موارد تشریفاتی (خارج از مصارف حتمی روزانه و حتی ماهانه) قرار می‌گیرند که به دنبال معرفی و رزرواسیون مکان‌های اقامتی و رستوران‌ها به مخاطب و یا ایجاد شرایطی برای خرید آنلاین کاربر از مجموعه‌ای از بوتیک‌ها که در یک محیط گردآوری شده‌اند، هستند (استارت‌آپ‌های جاباما و بوتیک).

حتما بخوانید :  بلاگر چیست 🥇و چگونه در اینستاگرام بلاگر شویم؟(2020)

دسته‌ای دیگر از استارت‌آپ‌ها نیز وجود دارند که گرچه بیشتر جنبه‌ی سرگرمی داشته و در لوای سرگرمی، هدف ارزنده‌ای را دنبال می‌کنند، اما به طور کلی مدلی از کسب و کار حتمی نبوده و بیشتر از راه تبلیغات درون محیطی و ارائه خدمات برای بازی و سرگرمی بیشتر، کسب درآمد می‌کنند (کوییز آف کینگز).

حرف آخر و فعلاَ خداحافظ دوستان…

مسئله‌ی خوشحال کننده یا ترسناک در طراحی استارت‌ آپ‌ها، شاید تنوع در ارائه راه حل‌های خلاقانه می‌باشد؛ به این شکل که در هر لحظه، می‌تواند راه حل خلاقانه‌تری به نسبت راه‌حل شما از سوی یک ایده پرداز، سطح اقبال عمومی استارت‌ آپ شما را تهدید کند و از سوی دیگر، پیاده‌سازی تفکرات خلاقانه‌تر شما، استارت‌ آپ‌های موجود را با چالش‌های جدی در محبوبیت و مقیاس‌پذیری هرچه بیشتر، مواجه سازد.

در همین راستا، کارشناسان به طور کلی عمر استارت‌ آپ‌ها را بین دو الی سه سال تخمین زده‌اند. مهمترین دلیل این تخمین را شاید بتوان به ظهور و شکل‌گیری ایده‌های جدیدتر با راه حل‌های خاص و خلاقانه‌تر و با سهولت بیشتر، در گذر زمان برشمرد. برای جلوگیری از این مسئله، تیم های طراحی و برنامه نویسی استارت‌ آپ‌ها همواره سعی دارند که برای روی بورس ماندن، کسب و کار استارت‌آپی خود را با نیازهای روز افراد، به روز نموده و همواره در پی ارائه یک خدمت یا ایجاد یک محصول نو می‌باشند. این ارائه‌ی خدمات عمدتاَ بایستی در هنگام به روز‌سازی، به صورت خلاقانه‌تر، با سهولت و دسترسی بیشتر و به شکلی جذابتر به مخاطبان ارائه شود و اگر با هریک از شرایط اجتماعی، فرهنگی، هویتی، اقتصادی و سیاسی حاکم بر یک جامعه هماهنگ‌تر باشد، درصد موفقیت آن می‌تواند تضمین شده‌تر باشد.

البته که مسائل دیگری چون به مالکیت درآمدن استارت‌ آپ توسط شرکت‌های بزرگتر، افزایش درآمد استارت‌ آپ به بیش از بیست میلیون دلار، افزایش کارکنان آن به بیش از ۸۰ نفر و بیرون آمدن از حالت نوپایی و شروع کاری، از دیگر عوامل موثر در خارج شدن یک نوع خدمت از حالت استارت‌ آپی به شمار می‌آیند. گرچه که بسیاری از موسسان، رفتن زیر پرچم کمپانی‌های بزرگ‌تر را نیز به عنوان زمانی برای پایان عمر یک استارت آپ، قبول نمی‌کنند.

نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن