مقالات رپورتاژ آگهی

آموزش تولید محتوا , اصول و ترفندها (۲۰۲۰)

اگر تمام صفحه‌های پر مطلب اینترنت را به مانند یک قلمروی وسیع در نظر بگیریم، بدون شک تولید محتوای ارزشمند و سئو شده را می‌توان در جایگاه پادشاه آن قلمرو در نظر گرفت؛ چرا که انتشار محتوای موفق، بدون در نظر داشتن یک تولید محتوا و رپورتاژ آگهی جذاب و ارزشمند، بی‌معنی به نظر می‌رسد!

پس بدانید که ما میخواهیم لقمه را به ساده‌ترین شکل ممکن در دهانتان بگذاریم و مفاهیم را از همان ابتدا برایتان پوست بکنیم… تا بدانید بایستی بیشتر از هر چیز، به دنبال خرید رپورتاژ آگهی و تولید محتوایی باشید که دارای نگارشی جذاب و قدرتمند باشد و در عین حال اصول سئو در آن رعایت شده باشد.

تولید محتوا چیست و چه اهمیتی برای سایت های اینترنتی دارد؟

مگر غیر از این است که وقت زیادی از روزتان را در اینترنت و فضای مجازی به سر می برید و گشت و گذار در اینترنت زمان را از یادتان می برد؟

مگر بارها و بارها اتفاق نیفتاده که برای پاسخگویی به یک پرسش کوچک موتور جستجو را باز کرده اید و بی اختیار ساعت ها را در اینترنت سپری کرده اید؟

مگر به کرات تجربه نکرده اید که به صورت اتفاقی وارد سایت یک فروشگاه اینترنتی شوید و با سبد خریدی پر از محصولات گوناگون کلید خروج را بزنید؟

شما تمام این زمان ها مخاطب یک نویسنده ی ماهر بوده اید که با تولید محتوای مطلوب ذهن شما را هدایت کرده و با نوشتن یک متن جذاب شما را ساعت ها پای اینترنت نشانده است!

آموزش تولید محتوا

بخش عظیمی از کسب و کار اینترنتی، مدیون نویسندگان و کارشناسان تولید محتوا است. چرا که با پیدایش سایت های بی شمار، مخاطب وقت گذاری برای مطالعه ی هر سایتی را در شان خود نمی داند. و البته موتور جستجوگر نیز تلاش می کند با استفاده از جدید ترین الگو ها، بهترین و مفید ترین محتوا را در رویت مخاطب قرار دهد. بنابراین رقابت سنگینی بین سایت های اینترنتی شکل می گیرد.

به این مثال توجه کنید: اینترنت مانند یک تردمیل است که روی سرعت بالا تنظیم شده و تمامی سایت ها با نهایت تلاش بر روی صفحه ی تردمیل حرکت می کنند و بهتر است بگویم می دوند. هر سایتی که نتواند به سرعت خود را با نیاز مخاطبان و موتور جستجو هماهنگ نماید از صحنه ی رقابت به بیرون پرت می شود. همه ی سایت ها برای قرارگیری در صفحه و لینک اول موتور های جستجو و دستیابی به آمار بالای بازدید کنندگان بی وقفه تلاش می کنند.

یکی از مهم ترین ابزار این سایت ها برای رسیدن به هدف و کسب اعتبار، محتوا است. چرا که از نظر موتور جستجو سایتی کیفیت دارد که محتوای با کیفیت تولید کند. پس تولید کنندگان محتوا در کسب و کار اینترنتی و تغییر رتبه ی سایت نقش تعیین کننده دارند.

بنابراین تعجب آور نیست که برای تولید محتوا سرمایه گذاری ویژه داشته باشند. آن ها می دانند اگر بازاریابی اینترنتی هزار کلید هم داشته باشد، باز هم محتوا شاه کلید است!

بله! درست متوجه شدید!

شما نیز با تولید محتوا می توانید کاری کنید همان سایت هایی که روزی زمانتان را رایگان خرجشان می کردید و یا با خرید های فراوان موجودی کارت های بانکی تان را خالی می کردند، این بار پیامک های واریز را به سوی تلفن همراهتان سرازیر کنند! شما هم می توانید به عنوان نویسنده وارد یک تیم بازاریابی محتوا شوید و عضو همیشگی آن باشید!

خسرو نویسنده میشود

چه کسانی می توانند تولید محتوا کنند؟

اگر از من بپرسید برای اینکه به یک تولید کننده ی محتوا و نویسنده ی موفق تبدیل شوم به چه چیزی نیاز دارم قطعا خواهم گفت: اندک علمی، خرده هوشی، سر سوزن ذوقی! و دروسی که در این نزدیکی ست!

اگر شما ساعت های زیادی را صرف خواندن مطالب آموزشی و غیرآموزشی می کردید، نوشتن برایتان سخت نخواهد بود! چرا که هر نویسنده ای ابتدا یک خواننده ی خوب بوده است! در غیر این صورت نیاز به مطالعه ی بیشتر دارید تا با ساختار انواع مقاله، دستور زبان، ترکیب واژه ها و انواع متد های نوشتاری آشنا شوید. البته محتوا همیشه در قالب مقاله نیست. بلکه علاوه بر متن می تواند یک ویدئو ، تصویر، صوت و حتی طراحی گرافیکی باشد. اما ما در این مقاله بر محتوای متنی تاکید داریم.

بنا بر آنچه گفته شد، مطالعه ی زیاد ذهن شما را برای نوشتن  و تولید جملات روان و مناسب آماده می کند. همان طور که دیدن مناظر مختلف شما را برای ترسیم یک نقاشی هدایت می کند! این قدم اول برای تولید محتوا است، اما کافی نیست!

بلکه شما نیاز دارید در حیطه ی فعالیت خودتان و یا وبسایتی که قرار است نویسنده اش باشید، اطلاعات کافی داشته باشید. باید به سطحی از دانش برسید که بتوانید آن را به راحتی برای مادربزرگتان توضیح دهید! بله! درست خواندید! هرگاه توانستید چیزی را که می دانید به کسی که هیچ اطلاعاتی ندارد منتقل کنید، می توان گفت شما در مطلب خود تسلط دارید. تسلط بر موضوع فعالیتتان قدم دوم است.

شرط سوم: داشتن اندک ذوق هنری! نوشتن ماننند نواختن است! وقتی برای اولین بار جرات می کنید انگشتتان را روی ساز حرکت دهید از صدایش جا می خورید! ابتدا باید نت ها را تکرار کنید تا بتوانید بنوازید. اما کم کم دستتان با ساز یکی می شود! دیگر با نت های کوتاه کاری نخواهید داشت. بلکه از نواختنآهنگ لذت خواهید برد. پس جرات کنید و اولین کلمه ها را بنویسید تا از محتوای نهایی لذت ببرید!

قدم چهارم کسب مهارت در تولید محتوا از طریق یادگیری اصولی این علم است. تکنیک های نوشتن محتوای مطلوب را بیاموزید.

بازاریان دیجیتالی تا زمانی برای شما هزینه می کنند که حرف خوبی برای گفتن داشته باشید، نه هر حرفی! بنابراین بهتر است بدانیم ویژگی های یک محتوای خوب چیست؟

اصول تولید محتوای خوب

یک تولید محتوای ارزشمند و ماندگار چگونه است؟

در تولید محتوا پیش از هرچیز باید به نیازهای مخاطبان توجه کرد؛ بنابراین پس از آنکه نیاز مخاطبتان را تمام و کمال شناختید، یک داستان جذاب و جالب توجه تولید کنید. شما باید بتوانید کاری کنید که کاربران تا لحظه‌ی آخر و با اشتیاق کامل تولید محتوایتان را دنبال کنند.

در واقع تولید محتوا و تولید یک رپورتاژ خوب زمانی ماندگار است که هم واقعاَ کاربردی باشد و هم همراه با یک نگارش جذاب و به روز باشد؛ در اینصورت علاوه بر یک تبلیغ نامحسوس، شما به خوبی مشکلات کاربرانتان را نیز حل کرده‌اید. چنین تولید محتوا و رپورتاژی اگر با رعایت اصول سئو همراه باشد، در طی زمان و در هجوم انتشار میلیون‌ها پست، ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت.

تولید محتوا در رپورتاژ آگهی

قبل از اینکه قلم به دست بگیرید و شروع به روایت یک داستان جذاب برای تولید محتوای رپورتاژ آگهی تان کنید، به خودتان قول بدهید که از رفتار ویزیتور‌گونه دست بردارید! یعنی به جای قالب‌کردن سمج‌گونه‌ی یک محصول و یا یک راهکار به مخاطب، به عنوان یک دوست دلسوز برای حل مشکلات مخاطبان تلاش کنید و پس از جلب اعتماد کاربر، پیشنهادهای مناسبی را از جیب کت جادوییتان بیرون بیاورید…

در واقع نیاز نیست که دائماً راجع به خوبی محصول خود فریاد بزنید (حتی اگر هم بهترین باشد!)؛ چرا که مخاطب بایستی تا آخرین لحظه احساس کند که نگارنده تنها قصد به اشتراک‌گذاری تجربیات خود را دارد و این نیازمند یک قلم قدرتمند و هوشمندانه است.

البته اگر چنین قدرتی در نگارش ندارید، جداَ به سراغش نروید؛ چرا که در صورت بی‌اعتمادی مخاطب به تولید محتوا و رپورتاژتان، شما نه تنها در جایگاه فعلیتان درجا نمی‌زنید… بلکه چند قدم عقب‌تر نیز می‌روید!!

همچنین سعی کنید که تولید محتواهایتان به گونه‌ای باشد که راهکارهای عملی و واقعی را برای برطرف کردن نیازهای مخاطبان ارائه دهد؛ چرا که مخاطبی که یک بار مشکلاتش به دست شما حل شده است، به احتمال زیاد و بر اساس حس وفاداری و اعتمادش، باز هم به سئوی سایتتان باز خواهد گشت.

به عبارت دیگر شما یک مخاطب وفادار به دست آورده‌اید که به واسطه تولید محتوای خوبتان در گذشته، به خدمات و محصولاتتان با چشم مطمئن‌تری نگاه خواهد کرد.

تولید محتوای جذاب

رعایت اصول سئو را هیچگاه، هیچگاه و هیچگاه فراموش نکنید…

گرچه که بیان کردن تمامی اصول سئو نیازمند چندین مقاله طولانی و مفصل است؛ اما بایستی بدانید که تولید محتوا و رپورتاژ جذاب و مطابق با اصول سئو، درهای بیشماری را از سوی مخاطبان میلیونی موتور جستجوگر گوگل به روی وبسایتتان باز خواهد کرد.

البته بایستی آگاه باشید که اولین و شاید مهمترین قدم در سئوی محتوا این است که کلمات کلیدی اصلی و فرعی مرتبط (کانونی و پشتیبان یا مرتبط) با موضوعتان را شناسایی کنید. سپس سعی کنید که کلمات کلیدیتان را به طور متعادل در تمامی پاراگراف‌های تولید محتوا و رپورتاژتان توزیع کنید؛  بخصوص در پاراگراف اولیه و شروع محتوایتان…

در واقع شما با این عمل یک سری تله‌های ذهنی را برای نیازهای مخاطبانتان در جای جای متن کار گذاشته‌اید و موتور جستجوگر گوگل بر طبق نوع طراحی‌اش، مخاطب را پس از جستجوی کلمات کلیدی به سوی وبسایتتان میفرستد.

یادتان باشد که بکارگیری اصول سئو در پروسه‌ی یک تولید و انتشار محتوای موفق، حکم پایه برای صندلی را دارد و البته که صندلی بدون پایه، هیچ ارزشی ندارد!

چه اصولی را در تولید یک محتوای خوب رعایت کنیم؟

۱ : برای بهترین بودن بنویسید!

وقتی دست به ترجمه ی مقالات خارجی و یا نوشتن خلاصه ای از سایر مقالات می زنید، در واقع قبول کرده اید که همان سطح برای شما کافی است. اگر هدف شما نوشتن مقالاتی همچون مقالات دیگران است، پیشنهاد می کنم قبل از شروع ، خداحافظی کنید و کارِ دیگران را به خودشان بسپارید. چرا که دیر یا زود از صحنه ی رقابت حذف خواهید شد! دنیای اینترنت دنیای نوآوری و پویایی است. نه تکرار گفته ها! بنابراین همیشه برای اول بودن بنویسید و از مقالات داخلی و خارجی موجود تنها برای مطالعه استفاده کنید.

۲ : نیاز سنجی کنید.

برگردید به همان روزهایی که یک کاربر و مخاطب ساده بودید. چه چیز هایی می خواستید بدانید؟ کدام جنبه ها از موضوع برایتان نامفهوم یا با اهمیت بود؟ نوشته تان را بر حسب نیاز کاربر اولویت بندی کنید. اگر نیاز کاربران را نمی دانید، وقت گذاشتن برای تحقیق در این زمینه یکی از برنامه های شما باشد.

۳ : مخاطب شناس باشید!

باید بدانید که مخاطبان شما از چه قشری، با چه سطح تحصیلاتی، و در چه سنی به سر می برند. مسلما شما نمی توانید در متنی که قرار است مورد جستجوی افراد سالمند قرار گیرد، مدام شوخی کنید! یا از کنایه هایی که در بین جوانان متداول است استفاده نمایید! چرا که نه تنها نمی خندد، بلکه متوجه منظور شما نشده و احساس می کند جملات شما به هم ربطی ندارد!

۴ : تاثیر گذار بنویسید!

بدون تعارف بگوییم تنها کار شما این است که حرف مدیران وب سایت و صاحبان کسب و کار اینترنتی را به مخاطب منتقل کنید. قطعا برای کاری که خودشان بتوانند انجام دهند مزدی به شما نخواهند داد! شما باید کاری را انجام دهید که هیچ فرد دیگری نمی تواند و این چیزی نیست جز تاثیر گذاری. شما باید علاوه بر مطلبی که منتقل می کنید فکر مخاطب را تحت کنترل داشته باشید. به گونه ای که در نهایت امر چیزی را که شما قبول دارید، قبول داشته باشد و چیزی را که شما رد می کنید، رد کند!

۵ : روان نویس باشید!

اگر فکر می کنید استفاده از جملات طولانی و کلمات غیر معمول سطح نوشته ی شما را بالا می برد اشتباه می کنید. سخت نوشتن ذهن مخاطب را خسته می کند. بنابراین ساده، واضح و قابل فهم بنویسید تا هم خودتان و هم مخاطب لذت ببرید. متن بلند را به چند پاراگراف و جملات بلند را به جملات کوتاه تبدیل کنید.

۶ : آشفته ننویسید!

همان طور که قبلا اشاره کردیم نوشتن همچون نواختن است. در نواختن یک موسیقی از جای مشخصی شروع می کنیم، مخاطب را همراه می کنیم، به اوج می بریم وسپس آرام آرام به اتمام می رسانیم. همه ی قسمت های یک قطعه ترتیب مشخصی دارد. در تولید محتوای متنی نیز باید ابتدا و انتهای متن مشخص باشد. مقدمه، پرسش، متن اصلی و نتیجه گیری داشته باشد. البته نیاز نیست این موارد به صورت محسوس در متن جداسازی گردد. اما یک روند و ترتیب مشخص را پیروی کند.

۷ : کلمات باید نیروی جاذبه داشته باشند!

محتوایی که قرار است در نیمه ی راه رها شود همان بهتر که شروع نشود! اصل جاذبه را در تمام قسمت های متن به خصوص عنوان رعایت کنید. باید به گونه ای بنویسید که مخاطب با دیدن عنوان مقاله حتی در گوشه و کنار صفحه، بر روی آن کلیک کند.و خواننده توانایی دست کشیدن از متن را نداشته باشد! یکی از روش های جذب مخاطب ایجاد کنجکاوی با طرح پرسش است. البته روان نویسی که در قبل اشاره شد نیز خود مایه ی جذاب شدن می شود.

۸ : سبک نوشتاری خودتان را ایجاد کنید!

در عین اینکه نوشته ای ساختارمند می نویسید می توانید ساختار شکنی کنید! ساختار شکنی در انتخاب کلمات یا  ابداع ترکیبات نو از واژه ها هم می تواند راه حل مناسبی باشد تا شما را از دیگران متمایز کند. از شما نمی خواهم نوشته ای عجیب و غریب تحویل دهید، که هر خط آن نیاز به ترجمه داشته باشد؛ بلکه می توانید با نوآوری و درگیر کردن ذهن مخاطب ، هم در خواننده احساس لذت ایجاد کنید و هم خودتان را خاص جلوه دهید.

۹ : دروغ نگویید!

وقت آن رسیده باور کنیم زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی در دراز مدت به ضرر ماست. شاید در گذشته منابع اینترنتی برای خوانندگان وحی منزل محسوب می شد و بی چون و چرا می پذیرفتند. اما امروزه مجبورید به شعور خواننده احترام بگذارید، در غیر این صورت مخاطبان شما را از جمع سایت های معتبر حذف خواهند کرد!

۱۰ : بالای منبر نروید!

اگر قرار باشد تعدادی جملات خبری را به هم وصل کنید و متن یک طرفه بسازید موفقیت شما تردید آمیز خواهد بود. چرا که خواننده باید بتواند با شما ارتباط برقرار کند. بنابراین هر از گاهی با طرح پرسش، بیان حالات شخصی و یا پیش بینی، مخاطب را تشویق کنید جملات شما را تایید و یا حتی رد کند. در واقع سعی کنید با فرستادن یام هایی به گیرندهه از او بازخورد بگیرید. حتی اگر این بازخورد منفی باشد بهتر از آن است که خواننده بدون هیچ اهمیتی از متن شما بگذرد.

۱۱ : آن چه نیاز دارید آموزش ببینید.

تکنیک های بازاریابی محتوا از جمله فراوانی مناسب کلمات کلیدی(چگالی کلمات)، رعایت قوانین سئو و بهینه سازی سایت را رعایت کنید. با این کار مورد تایید کارشناسان تولید محتوا قرار می گیرید. این تکنیک ها هر روز نسبت به روز قبل پیشرفته تر و پیچیده تر خواهند شد. بنابراین لازم است با مطالعات روزانه خود را به روز نگه دارید. شاید نیاز باشد در دوره های استراتژی و بازاریابی محتوا شرکت کرده و حتی هزینه کنید. بهتر است در این مورد خسیس نباشید! چرا که این هزینه نیست، سرمایه گذاری است!

۱۲ : با علاقه کار کنید!

شاید هنوز بسیاری از افراد جامعه با شغل شما آشنایی نداشته باشند و آن را بی ارزش جلوه دهند. اما مهم اندیشه ی شماست!تنها شمایید که می دانید با خواندن و نوشتن هرروزه چقدر بزرگ میشوید! بنابراین از مفید بودن، مهم بودن و آموزنده بودن شغلتان لذت ببرید!

پیش از تولید محتوا و رپورتاژ، ذهن مخاطبتان را بخوانید!

همانگونه که عنوان شد قراردادن پرتعداد کلمات کلیدی و پرمخاطب در تولید محتوا می‌تواند به میزان قابل توجهی در جذب هرچه بیشتر موتورهای جستجوگر به سمت محتوایتان موثر باشد؛ البته اگر صحبت از خواندن ذهن کاربران باشد، بایستی باهوشتر باشید.

در واقع شما باید آندست از جمله‌های سوالی و خبری را که احساس می‌کنید به مقدار بیشتری توسط کاربران در گوگل جستجو میشوند را در جای جای متن قرار دهید. مثلاَ اگر فکر می‌کنید که جمله‌ی: «چطور یک محتوای موفق تولید کنم؟»، جمله‌ایست که توسط مخاطبان بیشتری جستجو می‌شود، میتوانید چنین جمله‌ای را چندین و چند بار در محتوایتان به کار ببرید و یا از آن به عنوان یک تیتر داغ در تولید محتوا و رپورتاژتان استفاده کنید.

اما اگر این سوال برایتان باقیست که این کلمات و جملات کلیدی در رابطه با چه موضوعی بایستی عنوان شود، جواب ساده است… شما همواره باید با دقت آخرین موضوعات روز را دنبال کنید و با ساخت کلید واژه‌های مناسب و به‌روز، از حجم عظیم جستجوهای اینترنتی، مخاطبان زیادی را به سمت خود بکشانید؛ حال چه بخواهید مستقیماَ در رابطه با نیازهای روز تولید محتوا داشته باشید و یا ترجیح دهید آن موضوع داغ را به رپورتاژ آگهی محصول خود مرتبط کرده و بچسبانید!

البته که هر دو حالت به این معناست که شما ذهن مخاطب خود را خوانده‌اید و چه خوب که یک گام جلوتر از رقبا ایستاده‌اید…

تولید محتوای پشتیبان

چیزی که مشخص است این است که شما قصد دارید که با ارائه‌ و تولید محتوای ارشمند و جذاب، مخاطبان پرتعدادی را به وبسایتتان بکشانید… اما آیا می‌دانید که یکی از الگوریتمهای گوگل برای بالا آوردن سایتتان، حضور طولانی مدت‌تر مخاطب در وبسایتتان است؟ برای این منظور چه برنامه‌ای مطابق با اصول سئو سراغ دارید؟

یک راه ساده برای رضایت حداکثری و برطرف شدن نیازهای مخاطبان و البته حضور طولانی مدت‌تر آنها در وبسایتتان، ایجاد لینک‌های محتوایی پشتیبان می‌باشد. در واقع نیازی نیست که از اول شروع به تولید محتوا کنید و محتوای پشتیبان می‌تواند حاصل ترکیب رپورتاژها و محتواهای گذشته و یا بهینه‌سازی محتوایی سئوسایت شما باشد.

به بیان دیگر، هرچقدر هم که یک محتوای جذاب و سئو‌شده بتواند در گذر زمان روی بورس باقی بماند، اما بالاخره در طول زمان با مشکل جایگزینی محتواهای جدیدتر مواجه می‌شود!! در چنین شرایطی با کهنگی یک تولید محتوا و یا رپورتاژ آگهی چه باید کرد…؟! و چگونه آن را به یک محتوای ارزشمند و به روز تبدیل کرد ؟!

بیشتر بخوانید : رپورتاژ چیست و چرا باید رپورتاژ منتشر کنیم ؟

هرس کردن درخت محتوا و رپورتاژ در سئو سایت

اگر می‌خواهید دائماَ در جدال سئوسایت‌ها روی بورس بمانید، پس هرچه سریعتر قیچی باغبانیتان را به دست بگیرید و شاخ و برگ اضافی تولید محتوا و یا رپورتاژ آگهی‌های قدیمیتان را هرس کنید.

اما این نصیحت راحتماَ آویزه‌ی گوشتان کنید که اگر بدون توجه‌داشتن به نکات سئو، دست به حذف محتواهای اضافی مطالب گذشته بزنید، ممکن است به مفاهیم در تولید محتوای جدید آسیب جدی وارد کنید! و این یعنی عقب‌ افتادنتان از رقبا در تولید سئومحتوا…!

به این عقب افتادگی، این را هم اضافه کنید که با اشتباه در اصلاح و به روزسازی محتواهای گذشته، عملاَ تمام زحمت‌های قبلیتان را هم بر باد داده‌اید!

شاید به همین خاطر است که کارشناسان سئو همواره توصیه می‌کنند که در تولید محتوا و رپورتاژ آگهی‌های حساستان، از سئو سایت‌های معتبر کمک بگیرید. در واقع نویسندگان سئوسایت‌های قدرتمند و کارآزموده، همواره سعی دارند که با تکیه بر تخصص و قلم جذابشان بهترین اتفاق‌ها را برای مشتریانشان بوجود بیاورند؛ چرا که از اهیمت رقابت در کسب و کار به خوبی آگاهند.

بهینه سازی سئو سایت‌ها برای تولید رپورتاژ و محتوای جدید… چطور و چگونه؟!

اما اگر قصد دارید که خودتان تحت هر شرایطی شاخ و برگ اضافی محتوای رپورتاژتان را مطابق با اصول سئو هرس کنید، پس به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱) بهترین‌ باشید: داشتن یک یا تعدادی رپورتاژ و محتوای جذاب و به روز که به اصول سئو نیز پایبند باشد، بهتر از داشتن حجم عظیمی از محتواهاییست که هر کدام دچار مشکلی باشند! چرا که محتوای به روز شده، خلاصه‌ی تمام رپورتاژهای قبلی را در خود دارد و مخاطب را با دسترسی به سرعت بیشتر و اطلاعات جدیدتر، به نیاز محتواییش می‌رساند.

۲) شناسایی نکات مثبت و منفی رپورتاژ و محتوا: ذره بینتان را بردارید و موشکافانه به محتوا و رپورتاژهایتان نگاه کنید و نکات مثبت و منفی آن را مشخص کنید. به زبان ساده‌تر، ریزبینانه بررسی کنید که به چه علت مخاطبانتان از هر تولید محتوا و رپورتاژ استقبال کرده‌اند و یا بر عکس خوششان نیامده… سپس با تکیه بر این بررسی‌ها، نکات مثبت و جذاب را در تولید محتوای جدید خود به شکلهای مختلف و خلاقانه تکرار کنید.

همچنین اگر نکات منفی شناسایی شده‌تان قابلیت بهبود ندارند، شدیداَ از آنها دوری کنید!

۳) مشکل سئو در تولید محتوا: اگر در گذشته یک تولید محتوای عالی و جذاب داشته‌اید، اما آنطور که باید و شاید در بالا آمدن سئوسایت و محتوایتان جواب نگرفته‌اید، قطعاَ شما نیاز دارید که به صورت جداگانه‌ای وضعیت سئوی محتوایتان را بررسی کنید. در آخر ببینید که چه مشکلات سئویی در متنتان وجود دارد که با الگوریتم‌های گوگل سازگار نیست و مانع بیشتر مشاهده‌شدن محتوایتان شده است!

۴) حذف اطلاعات کم و بی اهمیت: به زبان ساده بیان می‌کنم… اگر سئومحتوا و رپورتاژ شما دارای مطالب بی‌اهمیتی باشد و یا در گذر زمان محتواهایتان دچار کم‌اهمیتی شده و برای مخاطبانتان هیچ جذابیتی نداشته باشد، یک راه ساده را برایتان سراغ دارم… قلم قرمزتان را به روی اینگونه محتواها بکشید و برای همیشه به سطل آشغال سئوسایتتان بسپارید!

۵) زوم بر روی انتشار محتوای بعدی: با استفاده از تکنولوژی و ابزارهایی چون «BuzzSumo» به بررسی محتواهای گذشته بپردازید و متوجه شوید که کدامیک از رپورتاژها و تولید محتواهای گذشته‌تان با بازدید بیشتری همراه بوده است. بر طبق همین بررسی، حال اطلاعات جامعی را برای برنامه‌ریزی بعدیتان در اختیار خواهید داشت و میتوانید تصمیم بگیرید که بهتر است در رابطه با چه موضوعات پربازدیدتری، تولید و انتشار محتوا داشته باشید.

اما حالا که یک یا چند تولید محتوا و رپورتاژ سئو شده‌ی خوب و جذاب را در اختیار دارید، قدم بعدی را محکمتر بردارید… حالا وقت انتشار محتوا است…

بر انتشار محتوایتان نظارت

انتشار محتوا در سایت‌های معتبر؛ قدم زدن روی ابرها

به این سوال در دلتان پاسخ دهید… می‌خواهید در کجا دیده شوید؟!

در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی و یا در زمین فوتبال کوچک محله‌تان؟!

قطعاَ می‌خواهید در میان مخاطبان پرتعداد و جمعیت انبوه دیده شوید… و این دقیقاَ تفاوت سایت شما (با کاربرانی که عمدتاَ گذری هستند) با سایت های معتبریست که روزانه هزاران مخاطب دارند! همه چیز مشخص است… در واقع بایستی سعی کنید تولید محتوایتان را در سایت‌های معتبر انتشار دهید؛ اما چرا بر این مسئله اینقدر تأکید داریم؟؟

 

۱) تبادل لینک با سایت‌های معتبر، دروازه‌‌ی ورود هیجان‌انگیز به دنیای عظیمی از مخاطبان خواهد بود!

۲) انتشار محتواهای سئوشده‌ی شما در سایت‌های معتبر می‌تواند برای اسم و رسمتان، اعتبار بیشتری به همراه بیاورد.

۳) به‌روز رسانی‌های جدید گوگل همواره نشان داده است که پیوند لینک‌های سایت‌های معتبر در تولید محتوایتان، به عنوان یک امتیاز ویژه در رتبه‌بندی وبسایتتان توسط گوگل لحاظ می‌شود. درواقع هرچقدر پیوند لینک رپورتاژتان با سایت‌های معتبر بیشتر باشد، این تشخیص را در موتور جستجوگر گوگل بوجود می‌آورد که قطعاَ محتوای رپورتاژتان با کیفیت است و می‌تواند در صفحات اول گوگل خودنمایی کند.

به همین دلیل باور داشته‌باشید که برای انتشار محتواهایتان در سایت‌های پربازدید، به هر میزان هم که از سئو سایت‌های معتبر کمک بخواهید، دارای ارزش است.

بر انتشار محتوایتان نظارت داشته باشید

اگر تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی انتشار محتوا در سایت‌های معتبر را ندارید، تاحدودی کار سخت‌تری را در پیش دارید؛ چرا که ممکن است سایت موردنظرتان اصطلاحاَ به فکر دور زدن شما بفیتد و پس از مدتی لینک‌های درون رپورتاژ اگهیتان را حذف کرده و یا آنها را به صورت «No Follow» در بیاورد!

و یا به هر دلیلی تولید و انتشار محتوایتان را در بخش‌هایی همچون «آخرین مطالب»، «پربازدید ترین‌ها» و یا «جدیدترین مطالب» قرار ندهد؛ اتفاقی که البته بین دو سئوسایت قدرتمند و همکار عمدتاَ روی نمی‌دهد.

انتشار محتوا در شبکه های مجازی جذاب

باورتان بشود یا نه… موضوع این است که آمارهای معتبر جهانی نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ میلادی، مخاطبان فضاهای مجازی روزانه چیزی در حدود ۵٫۵ ملیارد ساعت!! مشغول خواندن مطالب صفحه‌های مجازی هستند. این آمار نشان میدهد که ساعات حضور مخاطبان در فضاهای مجازی به نسبت تمامی سالیان گذشته افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

اولین مسئله‌ی مرتبط با انتشار محتوا این است که قاعدتاَ هیچ تولید محتوا‌کننده‌ای نمی‌خواهد چنین بازار پرزرق و برق و جذابی را برای انتشار محتوا از دست بدهد. پس بایستی توجه داشته‌باشید که با تولید محتوای ارزشمند و کاملاَ سئوشده و سپس انتشار محتوا در فضای مجازی، وارد یک بازار چندصد میلیونی شده‌اید…اما اگر این سوال برایتان پیش آمده که آیا این بازار بزرگ مشکلاتی جدی با خود به همراه دارد یا نه؟! باید بگویم: بلـــه!

اولاَ: شما در این بازار بسیار بزرگ و شلوغ انتشار محتوا، بایستی به سرعت مخاطب خود را پیدا کنید. در غیر اینصورت یا توجهات به سوی انتشار محتوای رقبایتان جلب می‌شود و یا تولید محتوایتان برای دیده‌شدن در طی زمان، تازگی خود را از دست می‌دهد!

ثانیاَ: شما نیاز دارید که به صورت طولانی‌مدت و به شکل ریزبینانه‌ای تمامی صفحه‌های تأثیرگذار فضاهای مجازی را زیر نظر بگیرید تا به خوبی بدانید که هر محتوا و رپورتاژ بایستی در کدام صفحه به انتشار برسد که مخاطبان بسیار گسترده‌ای را به خود جذب کند!

از این روست که نقش شرکت‌های خلاق و قدرتمند تولید و انتشار محتوا، پر رنگ‌تر از قبل بنظر می‌رسد؛ چرا که این شرکت‌های معتبر تمامی این بسترها را همواره از قبل آماده کرده‌اند و با در نظرگیری تمامی نکات، کاری می‌کنند که تولید محتوای ارزشمندتان در هجوم شدید انتشار مطالب، گم نشود!

تولید محتوای شبکه های اجتماعی
تولید محتوای شبکه های اجتماعی

بلاگر ها… یکی از اهداف هدفمند تولید محتوا در فضای مجازی

تولید محتوا و یا رپورتاژ آگهیتان هر چقدر هم که جذاب و با ارزش باشد، باید به‌هنگام انتشار محتوا دیده شود، باید خوانده شود و باید برایتان جذب مخاطب به همراه داشته باشد.

بنابراین یکی دیگر از اقدام‌های هوشمندانه‌ی شرکت‌های قدرتمند تولید رپورتاژ و انتشار محتوا، دسته‌بندی محتوایی سبک کاری بلاگر ها و ایجاد ارتباط با آنهاست؛ چرا که چه خوشتان بیاید و چه نیاید، هر حرکت بلاگر ها چشمهای زیادی را در صفحات مجازی به خود جذب می‌کند و اگر می‌دانید که رپورتاژ و محتوایتان را برای انتشار محتوا باید به دست کدام بلاگر بسپارید، واقعاَ دست مریزاد…

و البته اگر چنین دسته‌بندی مهم و هوشمندانه‌ای را به هر دلیلی تاکنون انجام نداده‌اید، شدیداَ حواستان باشد که تا تولید محتوای ارزشمندتان به کهنگی نرسیده، از شرکت‌های انتشار دهنده‌ی محتوا کمک بخواهید و با دانستنی‌هایی که تاکنون بدست آورده‌اید، بر کارشان نظارت کنید… یادتان باشد که انتخاب بلاگر اشتباهی، می‌تواند عقب‌گرد شدیدی را برایتان در جلب اعتماد مخاطبان به همراه داشته باشد!

تولید محتوا و یا انتشار محتوا با ایمیل مارکتینگ و مکانیزه‌سازی روند سئو سایت

پس از تولید سئومحتوا و رپورتاژهای ارزشمند و جذاب که در واقع گام محکم و نخست موفقیتتان خواهد بود، دائماَ با خود تکرار کنید که بایستی دیده شوید؛ چون حقتان است… پس تلاشهایتان را برای دیده‌شدن هرچه بیشتر صدچندان کنید…و البته که برای هدفمندتر سازی این تلاشها، از ابزارهای مکانیزه‌سازی انتشار محتوا غافل نشوید!

یکی از ابزارهای مهم و رایگان به جهت انتشار محتوا، بهره گیری از مبحث ایمیل مارکتینگ می‌باشد که به وسیله‌ی ابزارهای کاربردی همچون «Mailer Lite» و «Sender» فراهم است. این ابزارها قابلیتی را برایتان فراهم می‌کنند تا تولید محتواهایتان را در قالب یک ایمیل و به صورت رایگان برای حدود ۲۵۰۰ کاربر در یک لحظه ارسال کنید.

این کاربران می‌تواند شامل کسانی باشند که پیش از این در سایتتان ثبت‌نام داشته‌اند و یا خریدی انجام داده‌اند. البته بایستی بدانید که این قابلیت نیز همچون دیگر قابلیت‌های انتشار محتوا، مهارت‌های خاص خود را می‌طلبد که باید از آن آگاه باشید.

خلاقیتتان را در هرمکان و هر زمان برای تولید محتوا به کار بگیرید

مبحث ایمیل مارکتینگ برای انتشار محتواهای جذاب و ارزشمند که کمترین حقشان دیده شدن است، فوق‌العاده خواهد بود. اما اگر در نظر داشتید که تولید محتوا و رپورتاژ ارزشمندتان را صرفاَ در یک ایمیل ساده و رایگان بپیچید و برای تعداد زیادی از مخاطبانتان بفرستید، باید به شما دوست عزیز بگویم که یادتان نرود که «این جزئیات است که تفاوت‌ها را رقم میزند»…

بله… خلاقیت را هم را در کنار امید به پیشرفت، همواره در جیب جلویی پیراهنتان بگذارید و در چنین مواقعی به تولید محتوا و رپورتاژتان اضافه کنید! اما چطور؟!

مثلاَ به جای یک ایمیل ساده، رپورتاژ آگهی سئوشده‌ی خود را در قالب یک خبرنامه‌ی جذاب در بیاورید و در زمانبندی‌های مناسب به انتشار محتوا بپردازید. راستش اگر به معنای واقعی جاه‌طلب باشید، در واقع بایستی آنچنان خبرنامه‌ی جذاب و پرزرق و برقی را برای رپورتاژهای قدرتمند خود تنظیم کنید که مخاطب را وادار کند در زمانهای انتشار محتوا حتماَ به ایمیل خود سر بزند!

تفاوت تجربه، خلاقیت و اهمیت به ریز جزئیات اینجاست که مشخص می‌شود… پس همواره سعی کنید برای بهترین بودن، دست بهترین‌ها و افکارشان را در دستتان بگیرید…

انتشار محتوای زمان بندی شده

فارغ از بحث محیطهای انتشار محتوا و رپورتاژ، بایستی به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچکس نمی‌تواند یک زمانبندی مشخص را برای انتشار محتوا و رپورتاژ ارائه کند. در واقع این امر مستلزم آن است که شما میزان استقبال مخاطبان و نیازهای بازار مشتریانتان را به خوبی شناسایی و درک کنید.

بنابراین در حالت معمول بهتر است که با یک برنامه‌ریزی مناسب، در زمان‌های مشخص به انتشار محتوا بپردازید؛ چنانکه نه زیاد از حد حضور داشته باشید و نه به یکباره جوری بروید که خبری از شما نباشد! با رعایت اصول سئو، به جا و متعادل حضور داشته باشید تا مسیر حرکت به جلو را به درستی بپیمایید …

همچنین بایستی بدانید که انتشار محتوای زمانبندی‌شده به مخاطبانتان کمک می‌کند که شرایط زمانی خود را با زمانبندی انتشار محتواهایتان وفق داده و همواره با یک برنامه‌ریزی مناسب، دنبال‌کننده‌ی محتواها و رپورتاژهایتان باشند… البته اگر تولید محتوای ارزشمند و جذابی داشته باشید.

این را هم از یاد نبرید که هرچقدر هم که تولید محتوا و رپورتاژتان عالی باشد، به هیچ عنوان نباید به صورت رگباری به انتشار محتوا بپردازید! چرا که شما قرار است به عنوان یک متخصص در درآمد و رونق دهنده‌ی کسب و کار در ذهن‌ها ماندگار شوید… و نه یک نویسنده‌ی خلاق و جذاب که دست به قلمش آتشین است اما هیچ کسب و کار و درآمدی در بساط ندارد!!

انتشار محتوای خود را ایمن کنید

تصور کنید که چقدر برای تولید محتوا و رپورتاژ خود زحمت کشیده‌ و برای انتشار محتوا برنامه‌ریزی کرده‌اید… حالا با سرقت ادبی محتوایتان توسط یک سایت دیگر که رتبه‌ی بالاتری را نیز نسبت به شما دارد، رو به رو شده‌اید!! خبر بد آنجاست که طبق الگوریتم‌های گوگل، محتوا به نام آن وبسایتی ثبت می‌شود که در رده‌بندی گوگل، رتبه‌ی بالاتری داشته باشد و احتمالاَ شما به عنوان ناقض کپی رایت معرفی می‌شوید!

پس اگر می‌خواهید در تولید رپورتاژ و انتشار محتوای آن با مشکل (آش نخورده و دهن سوخته!) مواجه نشوید، وبسایتتان را در DMCA  ثبت کنید و به منظور جلوگیری و پیشگیری از سرقت‌های محتوایی احتمالی، نشان آن را  در سئوسایتتان در معرض توجه قرار دهید.اگر نمیدانید dmca چیست پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه نمایید

حرف آخر… مدال طلای جهان را می‌خواهید؟! ما یاریتان می‌کنیم…

مدال طلای جهان را می‌خواهید؟! پس به همان اندازه تلاش کنید، از بهترین‌ها کمک بگیرید و خلاقانه از فنون مختلفی بهره بگیرید. در واقع شما در اکثر شغل‌ها و پیشه‌ها، اگر از فنون مختلف تولید و بازاریابی استفاده نکنید، از میدان رقابت کنار می‌روید!

این مسئله گاهاَ نیازمند اتکا به افراد و یا شرکت‌های خلاق و قدرتمندیست که در حوزه‌ی کاری مربوط به نیازتان فعالیت می‌کنند. البته که اگر باهوش باشید، پیدا‌کردن آن‌هایی که دارای خلاقیت استثنایی و هنر نوشتار هستند و قادرند قدرت را به رپورتاژ آگهی فروش محصولاتتان هدیه بدهند، چندان سخت نیست…

شما به عنوان یک تولید محتواگر و سئوکار حرفه‌ای پس از یادگیری تمامی اصول، بایستی یاد بگیرید که کیفیت‌ها را نیز سطح‌بندی کنید… چشم‌هایتان را بشویید و جور دیگری ببینید… و بدانید موفقیتتان آرزوی ماست…