آموزش سئو

آنالیز بک لینک سایت : ۳ ابزار رایگان یافتن بک لینک

آنالیز بک لینک سایت یکی از مهمترین بخش های تدوین استراتژی لینک سازی خارجی است. آیا به دنبال ابزاری جهت یافتن بک لینک هستید؟ آیا برای بررسی بک لینک های سایت رقیب به دنبال ابزار رایگان هستید؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

عوامل زیادی در تعیین امتیاز سئو سایت تاثیرگذار هستند که یکی از مهمترین آنها، تعداد بک لینک های با کیفیت سایت است. نکته حائز اهمیتی که هنگام خرید بک لینک و یا راه اندازی کمپین رپرتاژ آگهی باید در نظر داشته باشید، این است که کیفیت بهتر از کمیت است. وجود چند بک لینک قوی به مراتب بهتر از حجم انبوهی از بک لینک به همراه بک لینک های اسپم است. بنابراین بهتر است به جای آنکه وقت و بودجه خود را صرف ساخت لینک در سایتهای مختلف کنید، بهتر است که بهترین سایت های رپورتاژ آگهی را انتخاب کرده و در این راه سخت و دشوار قدم بردارید.

در این راهنما، ما بهترین ابزارهای بررسی بک لینک های سایت را که می توانید از آنها برای آنالیز رقبا و همچنین یافتن بک لینک استفاده کنید، معرفی خواهیم کرد. قبل از هرچیز به خاطر داشته باشید که استفاده از تمامی این ابزرها برای همیشه رایگان نیست. به عبارت دیگر برای استفاده از تمام قابلیتها در هر زمان، باید هزینه اشتراک ماهیانه این سرویسها را پرداخت کنید.

اهمیت آنالیز بک لینک سایت در سئو

قبل از آنکه به معرفی بهترین ابزار بررسی بک لینک های سایت رایگان و غیر رایگان بپردازیم، بهتر است در مورد اهمیت استفاده از این ابزارها صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید :

استفاده از یک ابزار خوب جهت آنالیز بک لینک سایت، مزایای زیر را برای شما به همراه خواهد داشت:

  • یافت بک لینک های جدیدی که شما هنوز ایجاد نکرده اید.
  • شناسایی صفحاتی که کاربران را به سمت سایت شما هدایت میکنند.
  • نظارت بر رقبا برای آگاهی از جذاب ترین عبارات کلیدی و راهکارهای ایجاد لینک.
  • شناسایی بک لینک های بی کیفیت ، بی ربط یا خراب. (می توانید با دارندگان دامنه تماس بگیرید و از آنها بخواهید این لینکها را حذف کنند.)

ابزار آنالیز بک لینک سایت رایگان و غیر رایگان

ابزار آنالیز بک لینک سایت رایگان و غیر رایگان

ابزار سئو SEMRush

SEMRush یکی از بهترین ابزارهای موجود جهت بررسی بک لینک های سایت است. از این ابزار نه تنها برای بررسی رقبا و یافتن بک لینک، بلکه برای تحقیق کلمات کلیدی هم میتوانید استفاده کنید.

برای استفاده از این ابزار باید وارد پیشخوان حساب کاربری و سپس ” Backlink Analytics” شده و آدرس دامنه ای که مد نظر دارید وارد کنید. بعد از مدت زمانی کوتاه، اطلاعات کاملی در مورد دامنه و بک لینک های آن نمایش داده میشود. با استفاده از این ابزار قادر به آنالیز بک لینک سایت خواهید بود. بک لینک های بی کیفیت را شناسایی کرده و در صورت امکان آنها را حذف کنید.

اگر تعداد بک لینک های بی کیفیت سایت زیاد است، قبل از آنکه پنالتی گوگل شوید، به صورت طبیعی و در گذر زمان، این لینکها را حذف کنید.

اما اگر قصد تحلیل رقبا را دارید، میتوانید به سادگی متوجه شوید کدام سایتها با اعتبار دامنه بالا، به صفحات رقیب شما لینک داده اند، با چه کلمات کلیدی رتبه گرفته اند و … .

برای استفاده از این ابزار هم میتوانید از طرح رایگان و هم از طرح غیر رایگان (ماهانه یا سالیانه) استفاده کنید. با توجه به قیمت دلار، پیشنهاد ما استفاده از طرحهای اشتراکی است. برای آشنایی بیشتر با این ابزار، قبل از خرید از طرح ۳۰ روزه رایگان آن استفاده کنید.

ابزار LinkMiner

ابزار LinkMiner به صورت اختصاصی برای آنالیز و بررسی بک لینک ساخته شده است. این ابزار یکی ابزارهای مجموعه Mangools است. در نتیجه برای استفاده از این ابزار قبل از هرچیز به یک حساب Mangools نیاز خواهید داشت. یکی از مهمترین ویژگیهای این ابزار این است که با استفاده از ۴ فیلتر nofollow، حذف شده، جدید و از دست رفته فیلتر کنید.

یکی دیگر از ویژگیهای جذاب این ابزار، گزینه favorite است. با استفاده از این گزینه میتوانید بک لینک های مورد علاقه و مهم خود و رقیبتان را ذخیره کنید و در صورت نیاز سریعا آنها را پیدا کنید.

نکته حائز اهمیت در خصوص این ابزار این است که بدون نیاز به درج جزئیات کارت اعتباری، می توانید ۱۰ روز دوره آزمایشی کاملا رایگان داشته باشید. پس از آن ، شما باید ماهانه ۲۹ دلار بپردازید. این هزینه کلیه ابزارهای Mangools را پوشش می دهد. این ابزار شامل LinkMiner ، KWFinder ، SERPChecker ، SERPWatcher و SiteProfiler میشود.

ابزار Ubersuggest

Ubersuggest یکی دیگر از ابزار سئو است که توسط Neil Patel ارائه شده است. این ابزار در اصل برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده میشود اما برای بررسی جزئیات بک لینک نیز کارگشا است. پیشنهاد ما این است که از این ابزار صرفا برای تجزیه و تحلیل ترافیک ورودی سایت و ایده گرفتن در مورد کلمات کلیدی جدید استفاده کنید.

نسخه رایگان این ابزار اطلاعات کمی در خصوص بک لینکها قرار میدهد. برای دسترسی به تمام داده ها، به نسخه غیر رایگان نیاز خواهید داشت.

ابزار Ahrefs

اگر تجربه فعالیت در زمینه سئو را داشته باشید، بدون شک نام ابزار Ahrefs به گوشتان خورده است. این ابزار سئو را میتوان یکی از قوی ترین ابزارهای موجود در بازار در نظر گرفت. مانند SEMRush ، استفاده از آن آسان است. با استفاده از این ابزار گزارش کاملی در خصوص بک لینک های از دست رفته دریافت خواهید کرد. این قابلیت برای افرادی که به صورت دوره ای بک لینک خریداری میکنند، ایده آل است. چرا که همانطور که در مطلب “تفاوت بک لینک و رپورتاژ” گفته شد، بک لینک های پروفایلی و … به صورت دوره ای فعال بوده و بعد از مدتی از بین خواهند رفت.

یکی دیگر از قالبیت های مهم، شناسایی لینکهای شکسته است که منجر به ایجاد خطای ۴۰۴ در سایت شما میشود. بنابراین با استفاده از این ابزار دقیقا یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر خواهید بود.

ابزار Ahrefs بهترین ابزار یافتن بک لینک و بررسی بک لینک های سایت

همچنین می توانید از Ahrefs برای بررسی لینک های داخلی سایت خود استفاده کنید. برای بررسی لینکهای داخلی که به طور تصادفی آنها را از نوع nofollow انتخاب کرده اید؛ می توانید آنها را فیلتر کرده و در اولین فرصت مشکلشان را برطرف کنید.

در حال حاضر هزینه استفاده از ابزار Ahrefs بسیار بیشتر از سایر ابزارهای موجود در بازار است. به مدت ۷ روز و با پرداخت هزینه ۷ دلار قادر به استفاده از این ابزار خواهید بود. اما شما میتوانید با خرید اکانت های اشتراکی، این ابزار و چند ابزار دیگر را باهم با هزینه ای کمتر استفاده کنید.

ابزار Moz Pro

Moz Pro، شامل مجموعه ابزارهای SEO از جمله ابزار Link Explorer است. Link Explorer می تواند یک فهرست دقیق از لینکهای سایت شما را ارائه دهد که می توانید آن را با مشخصات حداکثر ۴ رقیب مقایسه کنید. با این کار می توانید بفهمید که آنها در حال انجام چه کاری متفاوت از شما هستند.

علاوه بر این، با استفاده از ابزار Link Intersect متوجه خواهید شد که کدام سایتها به رقبای شما لینک میدهند اما شما هنوز لینکی در آنها ایجاد نکرده اید. این بخش برای یافت بک لینک ایده آل است.

مانند سایر ابزارهایی که بررسی کرده ایم، Moz به شما امکان می دهد ببینید چه بک لینک هایی را در گذر زمان از دست داده اید. در نتیجه به شما این فرصت را می دهد تا آنها را با پیوندهای جدید جایگذاری کنید.

مشابه با سایر ابزارهای معرفی شده، پیشنهاد و توصیه ما استفاده از طرح های اشتراکی است. با این وجود میتوانید به مدت ۳۰ روز از یک سری از ابزاری MOZ به صورت رایگان اما محدود استفاده کنید.

ابزار BuzzSumo

مشابه با ابزار الکسا، این ابزار هم برای بررسی محتوای رقبا استفاده میشود. به عبارت دیگر با استفاده از این ابزار متوجه گپ موضوعی بین سایت خود و رقبایتان خواهید شد و با هزاران ایده جدید جهت تولید محتوا هدفمند مواجه خواهید شد.

اما این مورد تنها کاربرد این ابزار نیست. از این ابزار برای تعیین استراتژی لینک سازی طبیعی هم میتوانید استفاده کنید. یکی از موارد جذاب در خصوص این ابزار این است که میتوانید لینک یک صفحه به خصوص را وارد کرده و تمام بک لینکهایی که برای آن ایجاد شده است را مشاهده کنید. علاوه بر این، میتوانید لینکهایی که در ۲۴ ساعات الی ۵ سال گذشته ایجاد شده است را فیلتر کنید. البته به شرطی که لینکهای جدید ایندکس شده باشند.

ورژن اصلی این برنامه غیر رایگان است. اما میتوانید به مدت ۷ روز بدون وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری، از تمام قابلیت های این ابزار به صورت رایگان استفاده کنید.

ابزار OpenLinkProfiler

OpenLinkProfiler یکی از ابزارهای کاملا رایگان تجزیه و تحلیل لینک است. این ابزار یکی از زیرشاخه های ابزار SEOProfiler است. گرچه به کاملی ابزارهای معرفی شده نیست، اما به دلیل اینکه هزینه ای برای استفاده از آن نباید پرداخت شود، میتوان گفت بهتر از هیچی است!

برای استفاده از این ابزار باید قبل از هرچیز یک حساب کاربری ایجاد کنید. سپس لینک مورد نظرتان را وارد کرده و فهرستی حداکثر به تعداد ۱۰۰۰ بک لینک، دریافت کنید.

بهترین ابزار بررسی بک لینک های سایت چیست؟

پاسخ به این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر یک وبمستر هستید، بهتر است برای دریافت گزارش کامل و آگاهی از آنچه که رقبای شما در حال انجامش هستند، هزینه طرح های اشتراکی را پرداخت کرده و به مجموعه ای از ابزارها، دسترسی داشته باشید. طرح های اشتراکی معمولا شامل ابزار الکسا، ahrefs و MOZ است. اما در صورتی که صاحب یک سایت هستید و به تحلیل حرفه ای نیاز ندارید، میتوانید از ابزار کاملا رایگان OpenLinkProfiler استفاده کنید.

چگونه بک لینکهای سایتم را مشاهده کنم؟

برای شناسایی بک لینک هایی که تا کنون برای سایت شما ایجاد شده اند، میتوانید به صورت رایگان از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که این احتمال وجود دارد تمام بک لینک های ایجاد شده نه تنها در این ابزار بلکه سایر ابزارهای معرفی شده، نشان داده نشوند. در نتیجه اگر بک لینکی را در ابزارها مشاهده نکردید، اما مطمئن هستید که ایندکس شده است، جای نگرانی نیست.

  • برای استفاده از این ابزار رایگان، قبل از هرچیز باید یک حساب کاربری در گوگل سرچ کنسول ایجاد کنید.
  • بعد از آن باید طریق منوی سمت چپ، وارد بخش Links شوید.
  • سپس گزینه External Links را انتخاب کنید.
  • با استفاده از این بخش متوجه تعداد کل بک لینکهای موجود و صفحاتی که لینک سایت شما در آنها وجود دارد، خواهید شد.

البته لازم به ذکر است که گوگل کنسول اطلاعات دقیقی در مورد کیفیت بک لینک ها در اختیار شما قرار نمیدهد. در نتیجه برای بررسی هرچه بهتر بک لینکها، باید از ابزارهای معرفی شده استفاده کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *